Global Hawk’tan sıcak bölgede uzun mesai

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait insansız hava aracının bugün Rusya’nın NAVTEX ve NOTAM bölgesinde uzun süre uçtuğu belirtildi.

Rus Kommersant gazetesinin uçuş izleme sitesi Flightradar’a atıfla aktardığı üzere ABD Hava Kuvvetleri’ne ait RQ-4B Global Hawk stratejik insansız hava aracı bugün Kırım açıklarında, Rusya’nın 20-24 Nisan tarihleri arasında yayınladığı NAVTEX ve NOTAM bölgesinde 15 bin metre irtifada uzun süreli uçuş gerçekleştirdi.

Habere göre ABD Hava Kuvvetleri’ne ait İHA, İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Sigonella Hava Üssü’nden kalktıktan sonra Kırım’ın deniz sınırı ve Krasnodar Bölgesi’nin kıyılarının üzerinden geçti, ardından Ukrayna’nın Zaporojye bölgesinin hava sahasından uçmaya devam etti.

Daha önce Rusya, 20-24 Nisan tarihleri arasında Kırım ve Karadeniz hava sahasının bir kısmı için NAVTEX ve NOTAM yayınlayarak bölgede uçuşlara geçici kısıtlamalar getirdiğini duyurmuştu.

19 bin metre irtifaya kadar olan uçuş kısıtlama bölgesi, Kırım’ın güney kısmının (Sivastopol’dan Feodosiya’ya), Kırım’ın güney kıyılarına bitişik karasuları ile Karadeniz’in uluslararası sularının hava sahası dahil edilmişti.