Göbeklitepe’de beklenen onay alındı

Şanlıurfa’da ‘Tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen, 2018 yılında (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’de sıcak balon turları için onay çıktı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bölgede ticari uçuşların yapılmasına onay verildiği belirtiliğini duyurudu.

Konuya ilişkin SHGM’den yapılan açıklamada, “Göbeklitepe’de Eylül ayında gerçekleştirilen balon test uçuşlarının ardından Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan risk analizi neticesinde bölgede ticari uçuşların yapılabileceğine karar verilmiştir. Göbeklitepe bölgesinde 7 Ekim-30 Kasım 2020 tarihleri arasında ticari sıcak hava balonu uçuşlarına izin verilmiş olup, konuyla ilgili G5143/20 sayılı NOTAM (HSD441) yayınlanmıştır” denildi.

Konuya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’da sosyal medyadan açıklama yaparken, “Göbeklitepe’nin tarihi güzelliği artık gökyüzünden de seyredilecek. Titizlikle yapılan risk analizlerinin sonunda ticari uçuşlara dair herhangi bir engelin olmadığı belirlendi. Balon uçuşları sayesinde turizm gelirleri artarken, bölge ekonomisinin büyümesine de katkı sunulacak” ifadelerini kullandı.