Güliz Öztürk’ten çarpıcı açıklamalar

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, 10 Kasım’a özel yapılan İstanbul-Samsun uçuşunda önemli açıklamalarda bulundu.

İlk 9 aylık sonuçlara göre; Pegasus, geçen yılın aynı dönemine göre toplam kapasitesini %24, toplam misafir sayısını %20 büyüttü. Kapasite seviyesini de son normal yıl olan 2019’a kıyasla %32 artırdı.

Öztürk Pegasus’un 2024 yılında da büyümeye devam edeceğini vurgularken, sektördeki talebinde bu yönde olduğuna dikkat çekti.

Güliz Öztürk’ün 2024 hedeflerine ilişkin açıklaması şöyle:

2023 yılına girerken seyahat talebinde pandemi çıkışında görülen bu ilk coşkunun normalleşeceği öngörüsüyle hazırlıklarımızı yaptık. Bu süreci doğru yönetebilmek çok önemli bir konu, bu açıdan etkin planlama kabiliyetimize çok güveniyoruz. Sonuç olarak, 2023’ün ilk 9 ayı sonunda geçen yılın aynı dönemine göre toplam kapasitemizi %24, toplam misafir sayımızı %20 büyütmeyi başardık ve yıl sonunda toplamda %20 artış öngörümüzü koruyoruz. Kapasite seviyemizi, son normal yıl olan 2019 ile kıyaslarsak, %32 artış kaydetmiş durumdayız. Dünya geneline baktığımızda, ne yazık ki bugün hâlâ 2019’daki kapasitelerine geri ulaşamamış hava yolu şirketleri var.”

2024 yılında filomuz büyümeye devam edecek, büyümenin önünü açacak önemli gelişmelerden biride Sabiha Gökçen’in ikinci pisti. Pistin tamamlandığını ve çok kısa bir süre içinde hizmete gireceğini biliyoruz. Bu pist orta uzun vadede havalimanının kapasitesini iki katına çıkaracak. İkinci terminal projesi için Ulaştırma Bakanlığı, DHMİ ve HEAŞ’ın çalışmaları devam ediyor. Sabiha Gökçen bizim ana üssümüz olduğu için oradaki büyümenin bize yansıması olumlu olacaktır. Biz sadece İstanbul’da değil, Antalya, İzmir ve Ankara’da büyümeye devam ederek Türkiye’nin turizm gelirlerine de katkıda bulunmaya devam etmek istiyoruz.

Yurt dışındaki fırsatları da değerlendirmek istiyoruz, bu konuya ilişkin şirketimize fayda sağlayacak opsiyonları yurt dışında da hayata geçirmek için araştırmalarımız devam ediyor.

2024’TE BÜYÜME HEDEFİ DEVAM EDECEK

Kovid sonrası sektör büyüyor ve gelecek sene için talep çok yüksek. İç hatlarda da dış hatlarda da yüksek talebi görüyoruz. Türkiye hem Avrupa’dan hem Ortadoğu’dan hem de Türk Cumhuiyetlerinden ciddi turist çekmeye devam ediyor. 2023 yılını bu anlamda yüksek taleple kapatıyoruz. Dünyada hala daha çok sayıda havayolu kapasitelerini Kovid öncesi seviyelere getirememişken, Türkiye’de çift basamaklı artışla tamamlayacağız bu yılı bizim artış oranımız yüzde 30’larda. Gelecek senede sahadan aldığımız, yurt dışında görüştüğümüz iş ortakları, tur operatörleri, acenteler olsun gelecek senede Türkiye’ye olan talebin yüksek olduğunu söylüyorlar. Bu kapsamda bizde gelecek sene talebin yüksek olacağını öngörüyoruz. Biz planımızı ona göre yaptık, gelecek sene 17 yeni uçak filomuza katacağız ancak filodan çıkacak uçaklarımızda var bu nedenle gelecek yıl filoda 12 uçaklık bir artış sağlayacağız. Bu da arz edilen koltuk oranında yüzde 10-12 oranında bir büyüme sağlayacak. Çok sayıda yeni uçuş noktalarında hizmet vereceğiz, Lizbon, Kişinev ve Sofya gibi uçmak istediğimiz noktalar var. Dış hatlarda uçulacak çok nokta var ve bu konuda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

4.6 yaş ortalamasına sahip filo ile hizmet veriyoruz, 6 saatlik uçuş alanında 67 tane ülke 500 tane nokta var, biz 47 ülkede 96 noktaya uçuyoruz. Bu yüzden büyüyebileceğimiz çok fazla fırsat var. Bu fırsatları değerlendirmek istiyoruz.

Hava trafik kontrolörlerinin insiyatif almadan çalışma eylemleri hakkında da konuşan Güliz Öztürk bu durumun Pegasus’un operasyonlarını da olumsuz etkilediği ve uçuş sürelerinin uzamasından kaynaklı olarak sorunlar yaşandığına vurgu yaptı.

TÖSHİD bünyesinde de konunun çözüme kavuşması için girişimlerin devam ettiğini ifade eden Öztürk, kontorolörlerin durumunun en kısa sürede çözüme kavuşmasını beklediklerini belirtti.

Cumhuriyetimizin 100. yılının hem ülkemiz hem de Pegasus Hava Yolları için çok önemli olduğunu vurgulayan Güliz Öztürk, “Cumhuriyetin 100. yılında 100. uçak projemiz, 14 aylık özenli bir çalışmanın ürünü. Filomuza katılan 100. uçağımıza ‘Cumhuriyet’ adını verdik. Kuyruğunda Mustafa Kemal Atatürk’ün silüeti ve imzası yer alan özel uçağımızla ilk rotamız başkent Ankara oldu. Sonra ‘Her Adım Geleceğe’ dedik ve Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacaklarını bilerek, TEV iş birliğiyle üniversiteli 1.000 kız öğrenciye burs desteği verdik. Yine Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarına özel, kaptanlarımız gökyüzüne ‘100’ yazdıkları özel bir uçuş gerçekleştirdi. Ve son olarak, Teknosa iş birliğiyle yapay zekâ teknolojisi kullanarak Atatürk’ün sesini göklere taşıdık. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber