Güney Kıbrıs’ta İngiliz İHA’sı düştü

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) ait Thales Watchkeeper WK450 tipi insansız hava aracının Güney Kıbrıs’ta düştüğü açıklandı.

Guardian’da yer alan habere göre, İHA’nın Ekim ayında Güney Kıbrıs’ta tatbikat sırasında düştüğü ve kazanın ordu yetkilileri tarafından doğrulandığı belirtildi.

Kazanın İngiltere’nin Güney Kıbrıs’taki Akrotiri Üssü’ yakınlarında meydana geldiği açıklanırken, İHA’nın düşme nedenine ilişkin bir bilgi verilmedi.

İngiltere’nin 1 milyar sterlinlik Watchkeeper drone programı, başlangıçta Afganistan’daki savaşta kullanılmak üzere satın alınırken, çeşitli istihbarat ve keşif kameralarıyla donatılmış insansız uçak sistemi, İngiltere Sınır Kuvvetleri tarafından Eylül ayından bu yana Güney Kıbrıs’ta görev yapıyordu.

İngiliz ordusundan verilen bilgilere göre İHA’nın Ekim ayında, Sınır Gücü’nü desteklemek için yalnızca altı sorti uçtuğu ve toplamda 23 saat 54 dakika havada kaldığı belirtildi.

2014 ve 2018 yılları arasında kaydedilen en az beş kazası olan İHA’ların kötü hava koşullarında uçamayacağına dair iddialar da İngiliz basınında dönem dönem gündeme oturmuştu.

AirTürkHaber