Hançer’li MiG-31’ler gökyüzünde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulan Hançer isimli hipersonik füze sistemleriyle donatılan MiG-31 avcı uçakları Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında yapılan provalar için ilk kez Moskova semalarında uçtu.

2. Dünya Savaşı’nda Sovyet ordusunun Nazilere karşı kazandığı zaferi her yıl 9 Mayıs’ta büyük bir coşkuyla kutlayan Rusya, bu yılki Zafer Bayramı etkinliklerinde askeri gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor.

Bu hazırlıklar kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Mart’ta kamuoyuna duyurduğu Kinjal (Hançer) hipersonik füze sistemleriyle donatılan modernize edilmiş MiG-31K avcı uçakları, başkent Moskova’da düzenlenen Rus Hava Kuvvetleri’nin 9 Mayıs askeri geçit töreni provasına ilk kez katıldı.

Daha önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kinjal  füze sisteminin 9 Mayıs Zafer Bayramı’nda tarihi Kızıl Meydan’da yapılacak geçit töreninde ilk kez görücüye çıkacağını söylemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kinjal hipersonik füze sisteminin, uçak gemileri, destroyerler ve kruz gemileri gibi büyük deniz hedeflerini imha edebildiği ve mevcut ve gelecekteki tüm füze savunma sistemlerini etkisiz hale getirebildiği ifade edildi.

Askeri geçit provasına katılan MiG-31K avcı uçakları ve Kinjal  hipersonik füzeleri Sputnik ajansı tarafından görüntülendi.

Sputnik