Hava-İş anlaşmayı bakın nasıl yorumladı?

Hava-İş Sendikası, Türk Hava Yolları ile yapılan görüşmeler sonrasında varılan anlaşmaya ilişkin açıklamada bulundu.

Sendikanın açıklamasında salgının ekonomik etkilerini asgari düzeyde tutmak ve işleyişin devamlılığını sağlamak için “26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin Covid-19 Küresel Salgın Şartlarına Uyarlanmasına Dair Protokol”un imzalandığı belirtildi.

Konuya ilişkin Hava-İş açıklaması şöyle:

Covid-19 salgının ekonomik etkilerini üyelerimiz nezdinde asgari düzeyde tutmak, istihdamın, huzur ve iş barışının devamlılığını sağlamak adına ekte sunulan protokol uyarınca “26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin Covid-19 Küresel Salgın Şartlarına Uyarlanmasına Dair Protokol” 31.08.2020 tarihi itibariyle imza altına alınmıştır.

İşveren yetkilileriyle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde tarafımıza iletilen teklifler karşısında sizlerin vermiş olduğu destek ile birlikte;

Üyelerimizin ünvan ve kadroları doğrultusunda İş Tazminatı, Uçuş Tazminatı ve Kıdem Ücreti üzerinden belirli oranlarda daha sonradan değerlendirilmek üzere düzenlemeler yapılmıştır.

İkramiye ve Sosyal Haklar başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile elde ettiğimiz kazanımlar bu süreçte de aynı şekilde devam edeceği imza altına alınmıştır.  

İstihdamın korunmasının birinci önceliğimiz olduğu hususu işverene iletilmiş bu konuda taraflar arasında mutabakat sağlanmıştır.

Süreç içerisinde bizlerden desteğini esirgemeyen siz değerli üyelerimize teşekkür eder, imza altına alınan protokolün hayırlı olmasını temenni ederiz.

Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)