Hava sahası iddiasına yalanlama

Suudi Arabistan, Hindistan-İsrail arasında doğrudan yapılacak uçuşlara hava sahasını açtığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Suudi tarafından çeşitli basın organlarında İsrail’e uçuşlarda Hindistanlı şirkete Suudi hava sahasını açması yönünündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Suudi Arabistan devlet televizyonu El-İhbariyye’nin haberine göre, Sivil Havacılık Otoritesi, Suudi Arabistan’ın İsrail’e doğrudan uçuş için Hindistan’a ait Air India Hava Yolları’na hava sahasını kullanması yönünde hiçbir şekilde izin vermediğini belirtti.

İsrail’in Haaretz gazetesinin İsrail Sivil Havacılık Otoritesine yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan’ın, Hindistan’ın Delhi kentinden İsrail’in başkenti Tel Aviv’e doğrudan uçacak Hindistan uçaklarına, sahasından geçme izni verdiği iddia edilmişti.

Bu konuyla ilgili olarak ilk temaslarının da geçtiğimiz ay İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Hindistan ziyaretinde yapıldığı belirtilmişti.

İddialara göre Suudi ve İsrail tarafıyla ilişkileri iyi olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin bu konuda mutabakat sağlanması için arabuluculuk yaptığı belirtilmişti.