HAVA-SEN’den Kaptan Aslan’a ikinci ziyaret

Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişi sırasında pistten çıkan Pegasus uçağının tutuklu pilotu Mahmut Aslan’a HAVA-SEN’den bir ziyaret daha yapıldı.

Kaptan Aslan’ın tutukluluk kararının uluslararası sivil havacılık mevzuatına ve ülkemiz tarafından kabul edilen anlaşmalara aykırı olduğu belirtilen Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) açıklamada şöyle denildi:

“5 Şubat tarihinde meydana gelen uçak kazasından sonra tutuklanan seferin kaptan Pilotu Mahmut Aslan’ın, HAVA-SEN Genel Başkanı Kpt. Plt. Seçkin Koçak ve hukuk danışmanımız tarafından ziyaret edilerek desteğimizin güçlü bir şekilde vurgulandığı hususu daha önce kamuoyuna açıklanmıştı. Tutuklama kararından sonra Uluslararası Pilot Dernekleri Federasyonu(IFALPA) tarafından yapılan açıklamada tutuklama uygulamasının uluslararası sivil havacılık mevzuatına ve ülkemiz tarafından kabul edilen anlaşmalara aykırı olduğu belirtilmiştir. Bunu akabinde Mahmut Aslan’ın tutukluluğuna avukatı, “sağlık gerekçesi” ile itiraz etmiş ancak mahkeme itirazı reddetmiştir. Bu gelişmeleri görüşmek üzere HAVA-SEN hukuk danışmanı, Mahmut Aslan’ı tekrar ziyaret ederek sürecin uluslararası havacılık mevzuatı ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalar kapsamında yürütülmesi gerektiğine ilişkin sendikamız görüşünü yinelemiştir. HAVA-SEN, yargılamanın tutuksuz şekilde sürdürülmesi konusundaki beklentisini ve değerlendirmesini korumakta olup kaptan pilot Aslan’a, olanakları ölçüsünde her türlü desteğin yanısıra hukuki katkı verme konusundaki kararlılığını kendisi ile paylaşmıştır.”