Havada çarpışma anı böyle görüntülendi

İtalyan Alpleri’nde geçtiğimiz ocak ayında meydana gelen ve 7 kişinin ölümüne yol açan helikopter kazasıyla ilgili kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Euronews’te yer alan habere göre, Eurocopter AS 350B3 Ecureuil  tipi helikopterle Jodel D.140E tipi hafif bir hava taşıtının çarpıştığı ancak uzmanların aydınlatamadığı kaza mahallinde yapılan incelemede iki adet GoPro kameraya ulaşıldı.

Karların erimesi sonucu ortaya çıkan kameraları inceleyen polis ekipleri kaza anının saniye saniye kaydedildiğini fark etti.

Uzmanlar İtalya’nın kuzeyinde Aosta Vadisi’nde meydana gelen kazada Fransa’dan İtalya hava sahasına geçen planör tarzı uçağın hatalı taraf olduğunu açıkladı.

Kamera görüntülerinin incelenmesi sonrası konuşan İtalyan arama kurtarma ekibi şefi polis memuru Delfino Viglione, hafif hava aracının helikopterin pervanesine çarptığını ve helikopter pilotunun aynı güzergahta uçan diğer planörü görmediğini ifade etti.

Ocak ayında yaşanan kazada Fransa’dan İtalya hava sahasına geçen planörün, İtalyan hava trafik kontrolörlerinden izin almadığı ve kazanın bu sebeple yaşanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyordu.

Söz konusu kazada 4 Alman, bir Belçikalı, bir Fransız ve Bir İtalyan toplamda 7 kişi hayatını kaybetmiş, biri Fransız ve biri Alman iki kişi hayatta kalmayı başarmıştı.

İtalya, Fransa ve İsviçre sınırlarında kalan Alpler kış turizminde Avrupaların tercih ettiği önemli bölgelerin başında geliyor.

Her sene on binlerce turist kayak yapmanın yanı sıra eşsiz dağ ve doğa manzarasını izlemek için helikopter ve planör kiralıyor.