Havalimanı transferinde EVTOL hamlesi

ABD’li havayolu Delta, havalimanlarıyla şehir merkezleri arasındaki yolcu transferlerini dikey iniş ve kalkış yapabilen hava araçlarıyla (VTOL) yapmaya hazırlanıyor.

Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Joby Aviation ile işbirliğine giden Delta Air Lines, birkaç yıl içinde New York ve Los Angeles havalimanlarında başlayacak hizmeti daha sonra İngiltere’de sunmayı planlıyor.

İlk etapta 60 milyon dolarlık öz sermaye ile başlayacak beş yıllık projeye ileriki aşamalarda 140 milyon dolar daha aktarılması öngörülüyor.

Delta Air Lines CEO’su Ed Bastian şöyle dedi:

“Yıllardır yatırım yaptığımız ve yenilikler getirdiğimiz önemli pazarlarda müşterilere zaman kazandıran eşsiz bir ev-havalimanı özel tarifeli transfer çözümü sunmak için çığır açan bir fırsat bu.”

Joby Aviation, binden fazla test uçuşu yaptıktan sonra, havacılık yetkililerinden araçlarının ticari kullanımı için lisans almaya yaklaşıyor.

Araçların elektrikli olması sebebiyle, hizmetin yaygınlaşmasının özellikle büyük şehirlerde çevre için de olumlu sonuçlar getirecek.

ABD havayolu şirketi United Airlines da VTOL üreticisi Archer Aviation ile 100 araç için 10 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı.

Şirket ayrıca Brezilyalı üretici Eve’den 2026 yılında 400 “uçan taksi” satın almak için 15 milyon dolar ayırdı.

American Airlines ve İngiliz şirket Vertical Aerospace arasındaki ön anlaşmaysa ilk etapta 250 elektrikli VX4 VTOL aracını kapsıyor.

Etiketler: ,