Havayoluna talep artıyor

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTSIOM), havayolunu kullanan Rus vatandaşlarının sayısının son 4 sene içerisinde büyüdüğünü ve %19’dan %29’a ulaştığını bildirdi.

Gazetem.ru’da yer alan habere göre VTSIOM tarafından yapılan açıklamada, “Havayolu seyahatlerini seçen Rusların sayısı artıyor. 2014 yılında bu değer %19 iken, 2018’de %29 oldu. Havayolunu kullanan yolcuların temelini Moskova ve St. Petersburg (%54) sakinleri ve genç insanlar oluşturuyor. 18-24 yaş arasındaki yolcuların payı %36, 25-34 yaş arasındaki yolcuların payı ise %37” denildi.

Anket verilerine göre, vatandaşların % 68’i özel işleri nedeniyle uçakla seyahat ederken, %78’i uçakların hızlı ve seyahat süresinin çok uzun olmaması nedeniyle ve %27’si kendi ihtiyaçları için akternatif bir ulaşım aracının olmaması nedeniyle tercih ediyorlar.

Son yıllarda havayolu hizmetlerinden faydalanmayan vatandaşların %60’ı bu durumu uçak yolculuklarına gerek duymamaktan kaynaklandığını dile getiriyorlar.

Vatandaşların %26’sı biletlerin yüksek fiyatları yüzünden uçakları reddettiklerini, %33’ü ise korktukları için uçak yolculuğu yapmadıklarını belirttiler.

Rus vatandaşları uçak yolculuğunu (%50) güvenlik açısından gemi yolculuğu (%51) ile aynı seviyeye koyuyorlar.

Uçak tecrübesi olanlar arasında %72’lik kısım kendinden emin bir şekilde uçakların güvenilir olduğunu savundu. Ankete katılanların %87’si trenleri ve %36’sı otomobilleri güvenilir buluyor.

VTSIOM Proje Müdürü Olga Skorodumova, “Genel olarak son 2-3 sene içerisinde dörtten fazla uçak yolculuğu yapan düzenli yolcuların artması nedeniyle hava ulaşımı kullanıcılarının payı arttı. Halka göre havacılık sektörünün gelişiminin ana kaynağı askeri havacılık. Düzenli kullanıcılar daha sık olarak altyapı değişikliklerine ve hizmet kalitesinin artmasına dikkat çekiyorlar” diye konuştu.