Havayolundan skandal uygulama

Birleşik Krallık’ta Derry seferini yapan uçağının uçmak için “çok ağır” olması nedeniyle yolcuların uçaktan inmeleri istendi.

Londra’daki Southend Havaalanı’nda Kuzey İrlanda’nın ikinci büyük şehrine giden İskoç bölgesel havayolu Loganair’in LM462 sayılı seferi, 21 Aralık sabahı Derry’deki kötü hava şartları nedeniyle ertelendi.

Noel için eşi Dom’la memleketine seyahat eden The Independent muhabiri Ben Kelly, uçağın güvenli şekilde kalkış yapabilmesi için 5 yolcunun Embraer uçağından inmesinin istendiğini belirtti.

Kelly, Twitter’daki paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Uçaktan inen insanların alternatifi, Derry’den 1,5-2 saat uzaklıkta olan Belfast’a uçmak için Londra’daki başka bir havaalanına gitmek zorunda olmaları.

Tek yön uçuş için 200 sterlin (yaklaşık bin 500 TL) ödeyen Kelly, üç yolcunun uçaktan inerek Derry’ye Birmingham’dan gitmeyi kabul ettiğini belirtti.

Kelly, en son check-in yapan iki yolcununsa uçaktan inmeleri istenen diğer kişiler olarak seçildiğini ileri sürdü.

Kelly, uçağın nihayet üç saat sonra saat 12.00’da kalktığını ve saat 13.10’da Derry’ye indiği kaydetti.

Loganair üst düzey yöneticisi Jonathan Hinkles, The Independent’a şunları söyledi:

“Cumartesi sabahı Southend’ten kalkıştaki gecikmenin asıl nedeni Derry’deki kötü hava şartlarıydı. Eğer zamanında kalkmış olsaydı, uçak Belfast’taki uluslararası havalimanına  yönlendirilirdi. Derry’de hava düzeldiğinde, Southend’de düşük basınçın yağışla birleşmesi pistin yüzeyini uçağın performansını sınırlayacak şekilde etkiledi. Sonuç olarak uçak, bu koşullarda mevcut azami kalkış ağırlığının üzerindeydi. 5 yolcu Derry’ye başka güzergah üzerinden seyahat etmeye gönüllü oldu. Tüm masrafları Loganair tarafından karşılanacak ve söz konusu yolcuların her birine 250 sterlin (yaklaşık bin 900 TL) tazminat sunuldu. Gecikme için yolcularımızdan özür dileriz ancak kararın uygun olduğunu vurgulamak istiyoruz. Hava koşulları, uçağın Derry’ye inmesi için yeterince düzeldikten sonra yolcularımızın oraya olabilecek en erken şekilde ulaşmalarıyla sonuçlandı.” (Independent Türkçe)