Hawking’ten bilime son büyük katkı

İngiliz Daily Mail gazetesi, İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in ölmeden iki hafta önce yaptığı ve bilim dünyasına önemli bir katkı olarak görülen bilimsel bir çalışma olduğunu yazdı.

Ölüm döşeğinde yazdığı bilimsel çalışmada Hawking’in diğer gezegenlerde hayatın nasıl keşfedebileceği konusu üzerinde durduğu öğrenildi.

Hawking’in Thomas Hertog ile ortak yazdığı ‘A Smooth Exit from Eternal Inflation’ başlıklı araştırmada, uzay gemisi kullanılarak diğer gezegenlerdeki hayatların keşfedilebileceği fikri yer alıyor.

İngiliz fizikçi yazdığı araştırmada, ‘Yıldızların enerjilerini kaybetmeleri durumunda dünya karanlığa gömülecek’ ifadesini kullanmış.

Araştırmasında Hawking Bing Bang patlamasında Dünya’ya benzer şekilde oluşan ve uzayın boşluklarında bulunan diğer gezegenlerin varlığına atıf yapan ‘multiverse’ kavramını kullandı.

Hawking’in ölüm döşeğinde yazdığı çalışma, uzay gemisinin diğer gezegenleri bulmak için nasıl kullanılabileceği fikri tartışılıyor.

İngiliz Daily Mail gazetesi, “Hawking eğer buna ilişkin hayatta bulunduğu dönem içinde bir kanıt sunmuş olsaydı, hiç kazanmadığı Nobel ödülleri için aday gösterilebilirdi” ifadesini kullandı.

Araştırmayı Hawking ile birlikte yazan fizik profesörü Thomas Hertog, “Bu makalede amacımız çoklu evren teorisine bilimsel bir çerçeve oluşturmaktı. Hawking ile bu makale üzerinde çalışmak için bir araya geldik ve en son makaleyi teslim etmeden önce buluşmuştuk” dedi.