Hedef 2023’te uzayda 6 uyduluk filo

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ikinci haberleşme uydusu “TÜRKSAT 1C”nin fırlatılmasının yıl dönümü sebebiyle Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu serüvenine 1994 yılında başladığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

1-Bundan tam 24 yıl önce bugün 9 Temmuz 1996’da Türkiye’nin ikinci haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 1C’nin fırlatılmasının yıldönümü olması münasebetiyle uydu hizmetlerimizle ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

2- İlk 1994 yılında başlayan haberleşme uydusu serüvenimizde şimdiye kadar 6 farklı uydu ile hizmetler verdik. Yaklaşık 15’er yıl hizmet veren ilk nesil uydularımız TÜRKSAT 1B, TÜRKSAT 1C ve TÜRKSAT 2A operasyonel ömürlerini tamamladı.

3- Aktif olan uydularımızdan Türksat 3A ve Türksat 4A 42° Doğu, Türksat 4B ise 50° Doğu yörüngelerimizde hizmet vermeye devam etmektedir. Bu uydularımızla yurt içinde ve yurt dışında uydu haberleşme faaliyetleri kesintisiz olarak icra edilmektedir.

4- Geldiğimiz gün itibari ile çeyrek asrı aşkın bir süredir uzayın derinliklerinde boy gösteren Türksat Haberleşme Uydularının TÜRKSAT 1B ile başlayan yolculuğunda 5. ve 6. nesil haberleşme uydularımızın heyecanını yaşıyoruz.

5-Üretimi devam eden uydularımızdan Türksat 5A’nın bu yılın son çeyreğinde, Türksat 5B’nin 2021’in ikinci çeyreğinde, ilk milli haberleşme uydumuz olan Türksat 6A’nın ise 2022 yılında uzaya gönderilmesi hedeflenmektedir.

6- Cumhuriyetimizin 100. yılına sayılı günler kala Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak kendimize koyduğumuz hedeflerden birisi de 2023 yılında 6 uyduluk bir filo ile uzayda var olabilmektir.

7- Teknolojinin dünya medeniyetine sunduğu imkânlarla gelişen iletişim ve erişilebilirlik koşullarına Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bizler de gençlerimiz ve bilim insanlarımızla katkı sunmaya devam ediyoruz.

8- Yarınların mimarları ve ülkemizin en büyük enerji kaynağı olan gençlerimizle birlikte daha nice yollar yürüyeceğimizden bizlerin hiç şüphesi yok, milletimizin de olmasın.