Hepsinin ayrı bir hikayesi var

Bu yıl 12’nci kez İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu’nda düzenlenen İstanbul Airshow bugünde profesyonelleri ağırlamaya devam ediyor.

Bugün Halil Tokel’in moderatörlüğünde saat 14.30’da düzenlenen panelde Türk Hava Yolları’nın koltuk, galley, fırın, ayna, deri gibi ihtiyaçlarını üreten firmaların temsilcileri kısaca başarı hikayelerini anlattı.

Halil Tokel, panel açıışında yaptığı konuşmada “Sizlere burada bulunan THY ve milli havacılığımız için üretim yapan arkadaşlarımızı tanıtmak istiyorum. Her birinin çok başka bir başarı öyküsü var. Uçaklarımızı alıyorduk, koltuk gelmiyordu. Koltuklar geliyor bu defa da galleyler gelmiyordu. Bu aksaklıkları ortdan kaldırmak için çözüm arayışına girdik. Şimdi ihtiyacımız olanları biz üretiyoruz ve her gün daha fazlası için çalışıyoruz. Çünkü Türkiye’nin bu alanda öne çıkma zamanı geldi ve geçiyor. Ama artık bizler üretimin her aşamasında söz sahibi olmak için adımlar atıyoruz” dedi.

“Karşınızda gördüğünüz bu firmalar kendi başarılarıyla öne çıktı” diye sözlerini tamamlayan Tokel’in ardından 12 üretici firmanın temsilcileri söz aldı.

Koltuk imalatı, koltukların üstündeki deri, uçak jant imalatı, Airbus’a izolasyon vb. malzemeler üreten Almanya merkezli Türk şirketi, THY Teknik’in ihtiyacı olan iniş takımlarında kullanılan malzemeler, bir uçağın ihtiyaç duyduğu test ekipmanları, bakım alanında kullanılan kimyasal maddeler, galleylerin en önemli tamamlayıcısı olan fırınlar, dünyanın en hafif koltuk derisini üreten şirket, uçakların tuvaletlerinde ve kabinde kullanılan boy aynaları, jet uçaklarındaki jet dikiz aynaları, kabin içindeki havayı temizleyen filtreleme sistemi, uçak lastiği kaplama ve lastik üretimi, bu yerli üretimleri sertifikalandıracak test sistemleri ve yine THY Teknik’in kullandığı bağlama elemanları, civatalarını yerli yapmak için harekete geçmiş bulunmakta.

Hepsinin ilginç başarı hikayelerini AirTürkHaber’de yayınlayacağız ve eminiz zevkle okuyacaksınız.

AirTürkHaber