Hong Kong’da uçuşlar tekrar başladı

Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda Salı günü uçuşlar yeniden başladı, ancak havalimanı yönetimi gecikmelerin yaşanacağı uyarısında bulundu.

Hong Kong merkezli havayolu şirketi Cathay Pacific, Salı günü havalimanından kalkacak ve havalimanına inecek 200’den fazla uçuşun iptal edildiğini açıkladı.

Uçuşların Pazartesi günü neden iptal edildiği henüz netlik kazanmazken, havalimanı yönetimi iptallerden göstericileri sorumlu tuttu.

Binlerce gösterici Cuma günü dünyanın en yoğun havalimanları arasındaki Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda protesto eylemi düzenlemeye başlamıştı.

Havalimanının geliş terminalini işgal eden göstericilerin eylemi barışçıl sürüyor.

Reuters haber ajansı, göstericilerin çocuğunun havalimanını terk ettiğini ve Salı sabahı havalimanında sadece yaklaşık 50 protestocunun olduğunu bildirdi.

Uzmanlar, Hong Kong’daki gösterilerin ve siyasi çalkantının Asya borsalarında huzursuzluk yarattığını, Hang Seng endeksinin Salı günü yüzde 1,1 değer kaybıyla güne başladığını söylüyor.

Hong Kong lideri Carrie Lam de Salı günü yaptığı açıklamada, “özgürlük adına yapılan kanun dışı eylemlerin” hukukun üstünlüğüne zarar verdiğini ve şehrin protestoların ardından toparlanmasının uzun sürebileceğini söyledi.

Çin yönetimi protesto gösterilerini “terörizm” olarak nitelendirerek kınamıştı.

Pekin’deki Hong Kong ve Macau İlişkileri Ofisi’nin sözcüsü Yang Guang Pazartesi günü, “Protestocular son günlerde sıklıkla polise saldırmak için çok tehlikeli yöntemler kullanıyor, terörizmin filizlendiği ciddi suçlar işliyorlar” dedi.

Her yıl yaklaşık 75 milyon yolcunun kullandığı Hong Kong Uluslararası Havalimanını, dünyanın en yoğun 8. havalimanı.