Hyperloop One havalimanına kurulacak

Sürtünmesiz düzlemde çok yüksek hıza erişebilecek tren projesi Hyperloop One, Chicago’daki  O’Hare Havalimanı’na kurulacak.

Elektrikli otomobil devi Tesla, uzay araştırmaları şirketi SpaceX ve altı saatlik yolu 30 dakikaya indirecek tünel projesinin sahibi Boring Company’nin CEO’su Elon Musk, Chicago’nun O’Hare Uluslararası Havalimanı’nda kurulacak ray sisteminin ihalesini kazandı.

Londra’nın Heathrow Havalimanı’nın tasarımında imzası bulunan inşaat mühendisliği firması Mott MacDonald ve efsanevi NBA oyuncusu Earvin “Magic” Johnson’ın alt yapı fonu JLC Infrastructure ile birlikte bir konsorsiyum oluşturan Boring Co., Twitter’dan yayınladığı açıklamada “Chicago’ya yüksek hızlı taşımacılık sistemini getirmek için belediyeyle yapacağımız çalışmadan dolayı çok heyecanlıyız” denildi.

Resmi otoritelerden açıklamanın perşembe günü yapılması beklenirken, projenin detayları ile ilgili pazarlığın en az bir yıl süreceği belirtiliyor. Buna göre taksiyle 40 dolar civarında tutan Chicago ve O’Hare arasındaki 24 kilometrelik mesafe 20 dakikanın altına inebilir.

Hâlihazırda Chicago Transit Otoritesi’ne bağlı trenleri kullanan Chicagolular, 5 dolar ücret ödeyerek havaalanına 40 dakikada ulaşıyor.

Uzmanlara göre manyetik alan ve sıkıştırılmış hava akımı kullanarak insanları sürtünmesiz ortamda çok yüksek hızlarda taşıyacak Hyperloop One teknolojisinin kendini ispatlaması için O’Hare Havalimanı kritik bir anlaşma.

DePaul Üniversitesi’ne bağlı Chaddick Metropolitian Kalkınma Enstitüsü Direktörü Joe Schwieterman, “Elon Musk, teknolojisinin çalıştığını ispatlamak için bir yer arayışında ve bunun için Chicago, kırmızı halı seriyor” dedi.

Projede ilginç olan bir ayrıntı var ki o da hiçbir şekilde hükümet desteğinin olmaması.

Tüm inşaatın özel sektör tarafından karşılanması istendiğinden ihaleye ilgi de düşük seviyede oldu ve yıllardır yapımı devam eden O’Hare Express hattının tamamlanıp tamamlanmayacağı hakkındaki şüpheleri de güçlendirdi.

Northwestern Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü Hani Mahmassani’ye göre Musk’ın diğer şirketlerindeki kötü zamanlamaları da göz önünde bulundurulduğunda O’Hare’de  herhangi bir çivi çakılmadan önce bile proje birden fazla kez değişecek.

Uzmanlar,normalde altı saat süren Los Angeles ve San Francisco arasını 30 dakikaya indirmeyi planlayan Boring Co.’nun henüz 18 ay önce kurulmuş olması nedeniyle mühendislik tecrübesinin eksik olduğuna vurgu yapıyor.