IATA Wings Of Change Europe Pegasus’un ev sahipliğinde başladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından, Pegasus Hava Yolları ev sahipliğinde düzenlenecek IATA Wings of Change Europe (WoCE) etkinliği, Hilton İstanbul Bomonti’de başladı.

Avrupa’daki 52 ülkeden 550 temsilcinin katıldığı etkinlikte IATA Genel Müdürü Willie Walsh ve IATA Yönetim Kurulu Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet T. Nane’nin katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda sektörde pandemi sonrasındaki toparlanmanın son durumu, havacılığın gelecek dönemdeki beklentileri, hava kargonun durumu ve global savaşların havacılığa etkileri gibi önemli konular ele alındı.

İlk olarak pandeminin uçakları yere indirdiği dönemde çıkışın devam ettiği toparlanma sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan IATA Genel Müdürü Willie Walsh, sektörün 2022 yılında toparlanma sürecine geçtiği ve bunun yükselen ivmeyle devam ettiğini vurgularken 2023 yılının da toparlanma sürecinde devam edeceğini ve bir çok bölgede pandemi öncesi dönemin yakalanacağını vurguladı.

Walsh sektördeki toparlanma eğilimin devam etmesinin olumlu olduğunu ancak Asya bölgesinde özellikle Çin’deki kapanmalar nedeniyle sürecin daha ağır ilerlediğine dikkat çekerken, Asya bölgesindeki toparlanmanın 2019 verilerine ulaşması halinde havacılık sektörünün pandemi öncesi dönemi yakalayarak bunun üzerine çıkabileceğini ifade etti.

Willie Walsh şuan hala havacılıktaki toparlanma rakamlarının yüzde 70 civarında olduğunun bunun 2023 yılında daha da yukarıya çıkarak 2019 rakamlarına ulaşılmasını beklediklerini belirtti.

IATA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane ise pandemi döneminden havayollarını büyük dersler çıkardığını ve bu dersler ışığında bazı havayollarının pandeminin etkilerini çok daha çabuk atlatarak çıkışa geçtiğini ifade etti.

Pandemi döneminde kaç havayolu iflas etti?

Pandemi döneminde 80 civarında havayolunun iflas ettiğini açıklayan Willie Walsh bunların bir çoğunun küçük havayolları olduğunu ancak bu süreçte çok sayıda da yeni havayolunun faaliyete geçtiğini ifade etti.

Walsh açıklamasında, “Pandemi dönemi bazı havayolları için yıkıcı oldu bu süreçte 80 civarında havayolu iflas etti ancak özellikle 2021 yılında çok sayıda yeni havayolu faaliyete geçti. İtalya’da örneğin Alitalia’nın yerini ITA Airways aldı, Norveç Havayolları iflas açıklamıştı şimdi yeniden toparlanma sürecine geçti. Pandemi sürecinde genel olarak yeni kurulan havayolları iflas edenlerin yarısının yerini aldı. Bu dönemde havayolu kaybı olarak 40 civarında şirketin eksildiğini söyleyebiliriz” dedi.

Pandemi havayollarının filo büyümesini nasıl etkiledi?

Pandemi döneminde tedarik zincirinde de aksamalar yaşanırken, yolcu sayısında da ciddi düşüş havayollarının filo planlamasında değişikliğe gitmesine neden oldu. IATA Genel Müdürü Willie Walsh “Boeing ve Airbus gibi dev üreticilerin üretim hatlarında yaşanan sorunlar nedeniyle teslimatlarda gecikmeler yaşandı bu durumda havayolları ciddi sıkıntılara soktu. Şuanda mevcut durum iyileşme gösteriyor ancak siparişlerde yaşanan aksamaların bir süre daha devam etmesinin muhtemel” açıklamasında bulundu.

IATA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane ise, pandemi kaynaklı siparişlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı havayollarının o dönemde uçak bulmakta zorlandığını ifade ederken, tedarik zincirinin bozulmasının bu süreci hazırladığına dikkat çekti.

Ukrayna-Rusya savaşının havacılığa etkisi

Aylardır devam eden Ukrayna-Rusya savaşının küresel havacılığa etkisi konusunda değerlendirmelerde bulunan IATA Genel Müdürü Willie Walsh, Rusya’nın çok büyük bir ülke olduğunu ve özellikle iç hat trafiğinde ciddi potansiyele sahip olduğunu ifade ederken, “Rusya’nın kapanmasının küresel hava trafiğine çok büyük bir etkisi olmadı bunu yüzde 2 oranında değerlendirebiliriz. Ancak savaşın en büyük etkisi petrol fiyatlarındaki dalgalanma olarak sektörü etkiledi. Şuan petrol fiyatları beklentilerimizin çok üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bu durum havayollarına ekstra maliyet olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Rus hava sahasının kullanılamaması nedeniyle Finnair gibi bu hat üzerinden seferler yapan havayollarının uçuşlarının uzamasına ve maliyetlerinin artmasına neden oluyor” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşının etkileri konusunda değerlendirmelerde bulunan Mehmet Nane ise Türkiye gibi bölge ülkelerin bu savaşın ciddi etkilerini gördüğüne dikkat çekerken, “Rusya-Ukrayna savaşı özellikle Türkiye’yi turizm açısında ciddi derecede etkiledi. Ukrayna’da bu sene 3 milyon turist beklentimiz vardı hiç turist alamadık, Rusya’dan ise beklenti 7 milyondu yıl sonuna kadar 5 milyona yakın turist ağırlayacağız. Bu bölgeden eksilen turizm açığını başka ülkelerden turist getirerek telafi etmeye çalışıyoruz ancak yakınımızda meydana gelen savaş bizim turizm beklentilerimizi büyük oranda etkilemiş oldu” ifadelerini kullandı.

IATA’nın özel jetlere karşı tutumu nasıl?

Özellikle pandemi döneminde artan özel jet kullanımı ve buna IATA’nın bakış açısına ilişkin yönetilen soruyu cevaplayan Willie Walsh, “Özel jet kullanımının özellikle 2021 yılına ciddi şekilde artış gösterdiğini görüyoruz. IATA bünyesinde bir özel jet şirketi bulunmuyor ancak üye havayollarını kurmuş olduğu yan şirketler yer alıyor. 2021’de tanıklık ettiğimiz şey özellikle uzun menzilli yolculuklarda yolcuların özel jetlere yönelmesi oldu. IATA’nın özel jet kullanımı konusunda olumlu yada olumsuz bir bakış açısı yok” diyerek sözlerini noktaladı.

Pandemi döneminde yoğun talep alan hava kargoda son durum ne?

Pandemi sürecinde yoğun talep gören hava kargonun durumuna ilişkin değerlendirmede bulunan IATA Genel Müdürü Willie Walsh, bu süreçte hava kargonun havayolları için kritik bir nakit kaynağı olduğunu vurgularken yolcu talebinin yerini hava kargonun aldığını ifade etti.

Son dönemde hava kargoda ufak bir düşüş gözlemlendiğini ifade eden Willie Walsh bunun nedeninin ise Çin’deki kapanmalar ve devam eden Ukrayna-Rusya savaşı olduğuna dikkat çekti.

Son dönemdeki hafif düşüş eğilimine rağmen uzun vadede hava kargonun büyümeye devam etmesinin beklendiğini ifade eden Willie Walsh, “Hava kargonun geleceğinde iyimser bir öngörüye sahibiz” dedi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber