ICAO’dan Ryanair açıklaması

Ryanair’in Atina-Vilnius seferini yapan yolcu uçağının Belarus MiG-29’ları tarafından Minsk’e indirilmesi Avrupa’da gündeme oturdu.

Vilnius seferi için havalanan B737 tipi uçağı kabinde potansiyel güvenlik sıkıntısı nedeniyle Misk’e zorunlu iniş yaptırılmış ve uçak MiG-29’lar eşliğinde iniş yapmıştı.

İniş sonrasında yolcuların uçaktan tahliye edildiği ve Minsk Havalimanı’ndaki polislerin muhalif gazeteci Roman Protaseviç tutukladığı açıklanmıştı.

Protaseviç, Belarus’taki en büyük muhalif Telegram kanalı Nexta’nın kurucularından biri olarak ön plana çıkıyor.

Uçağın zorla indirilmesi ve gazetecinin gözaltına alınması Avrupa’da büyük tepki çekerken, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından da konuya ilişkin açıklama yapıldı.

ICAO açıklamasında yaşanan olay nedeniyle büyük endişe duyulduğu ve gerekli soruşturmanın başlatıldığı bilgisi verildi.

Flight Radar verilerine göre uçağın Minsk’e yönlendirildiği sırada asıl varış medyanı Vilnius’a daha yakın konumda olduğu ancak buna rağmen Minsk’e yönlendirildiği belirtildi.

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nausėda, Twitter hesabından, “Benzeri görülmemiş bir olay. Vilnius’a uçan bir sivil yolcu uçağı zorla Minsk’e indirildi. Belaruslu siyasi aktivist ve Nexta’nın kurucusu uçaktaydı, tutuklandı. Bu iğrenç eylemin arkasında Belarus rejimi var. Roman Protasevič’in acilen serbest bırakılmasını talep ediyorum!” sözleriyle tepkisini dile getirdi.