IFTC ve HAVELSAN’dan yeni anlaşma

Uluslararası Simülatör Eğitim Merkezi IFTC (International Flight Training Center) eğitim altyapısını HAVELSAN Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü (FFS) ile genişletecek.

HAVELSAN ile IFTC arasında Airbus A320 NEO/CEO Tam Uçuş Simülatörü sözleşmesi imzalandı ve bu iş birliği Amerika Birleşik Devletleri’nin Orlando eyaletinde gerçekleştirilen Dünya Havacılık Eğitim Zirvesinde (World Aviation Training Summit (WATS) duyuruldu.

Sözleşme kapsamında HAVELSAN, IFTC için Airbus A320 NEO/CEO simülatörünü 3 farklı motor tipi ile sağlayacak.

HAVELSAN Airbus A320 NEO/CEO simülatörünün kurulumu, 2024 yaz sezonunun başında gerçekleşecek. IFTC, bu sözleşme kapsamında ilk kez Türkiye’de üretilen tam uçuş simülatörünü kullanmış olacak.

Bu da Türkiye, IFTC ve HAVELSAN için önemli bir kilometre taşı olacak.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, A320 Tam Uçuş Simülatörü’nün temin edilmesinin IFTC’nin eğitim faaliyetlerini geliştirmeye destek olacağını söyledi.

Nacar, “Bu iş birliği, havacılık endüstrisine en son teknoloji ile eğitim çözümlerini sunma taahhüdümüzde önemli bir kilometre taşıdır. Birlikte, pilotların eğitim deneyimini yükseltmeyi ve dünya çapında havacılık mükemmelliğinin ilerlemesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

IFTC Genel Müdürü A. Cengiz Arbac FRAeS ise “Türkiye’nin önde gelen üreticisi HAVELSAN’dan tam uçuş simülatörü temin ederek havacılık eğitiminde mükemmeliyete olan taahhüdümüzde önemli bir ilerleme kaydettiğimizi gururla duyuruyoruz.” diye konuştu.

Arbaç, “Bu stratejik karar, yalnızca yurt içi ve yurt dışı müşterilerimiz için standartları yükseltmeye olan bağlılığımızı yansıtmakla kalmamakta, aynı zamanda HAVELSAN’ın küresel havacılık endüstrisinde önemli bir oyuncu olarak ortaya çıkacağına olan güvenimizi de ifade etmektedir” ifadelerini kullandı.