İGA’dan Fedex açıklaması

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, bugün Fedex uçağının İstanbul Havalimanı’na burun üstü acil inişi sonrasında bir açıklama yayınladı.

Ön iniş takımları açılmayan B767 tipi uçağın kontrol kulesinin yönlendirmesi ile başarılı şekilde meydana indiği ve sonrasında ARFF ekiplerinin hızlı müdahalesiyle inişte herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığı bildirildi.

Olayın yaşandığı 16R pisti geçici süreliğine uçuşlara kapanırken, uçağın güvenli alana taşınarak pistin uçuş trafiğine açılması için çalışmaların devam ettiği bilgisi verildi.

Konuya ilişkin İGA’dan yapılan açıklama şöyle:

8 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 08:17’de FedEx firmasına ait, CDG – Paris Charles de Gaulle Havalimanı’ndan gelen FX6238 sefer sayılı Boeing 767 tipi kargo uçağı teknik bir nedenden dolayı ön iniş takımları açılmadan İGA İstanbul Havalimanı’na, hava trafik kontrol kulesinin yönlendirmesi ile başarılı bir iniş yapmıştır. Gövde üzeri kontrollü iniş öncesi, pistte hazır bekleyen İGA İstanbul Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele ekibinin (ARFF), uçağa anında müdahalesiyle hiç bir can kaybı yaşanmadan kaza kontrol altına alınmıştır. Olay sonrası sadece 16R pisti geçici süreliğine hava trafiğine kapatılmıştır. İGA İstanbul Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele ekibinin (ARFF), uçağın güvenli bir alana taşınması ve pistin uçuş trafiğine açılmasına yönelik çalışmaları sürmektedir. Yedek pistler dahil olmak üzere tüm diğer pistlerde uçuş trafiği ve operasyon sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.