İki motorda da endişe veren görüntü

Pakistan’da bugün düşen ve 98 kişinin hayatını kaybettiği A320 tipi uçağın düşmeden önceki son anlarının fotoğrafları yayınlandı.

Plane Spotters Pakistan hesabından Hamze Omer imzasıyla paylaşılan fotoğraflarda, Pakistan Havayolları’na ait A320 tipi uçağın iki motorununda alt bölümündeki yanma izleri ve sol motordan çıkan duman dikkat çekiyor.

Kaza sonrasında yayınlanan pilotların son konuşmalarında da “motorları kaybettik” diye kuleye bilgi verdiği öğrenilirken, uçağın iki motoru kaybetmesi nedeniyle düşmüş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Pilotlar RAT sistemini devreye aldı

Ayrıca edinilen diğer bir önemli bilgide de uçağın son anlarında Ram Hava Türbinini (Ram Air Turbine – RAT) devreye aldığı öğrenildi.

Uçağın çok acil durumlarda hayati fonksiyonlarının çalışmasını sağlayan bir jeneratör görevi yapan RAT sisteminin devreye alınması da uçağın iki motorunu birden kaybettiğine işaret ediyor.

Uçağın son fotoğraflarında bir diğer önemli detay ise ilk karede kadraja giren kuş olarak göze çarpıyor.

Birinci fotoğraftaki kuş detayı, uçağın her iki motorunun da kuş çarpması nedeniyle devre dışı kaldığını da akla getiriyor.

Kazaya ilişkin olarak Pakistan havacılık otoritesi, üretici Airbus ve motor üreticisi CMF International tarafından kapsamlı soruşturma başlatıldı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber