İkinci TS-1400 motoru da çalıştırıldı

TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen TEI-TS1400 motorunun ikinci prototipi olan TS4 başarıyla çalıştırıldı.

İlk yerli genel maksat helikopteri Gökbey’e entegre edilecek milli helikopter motoru TEI-TS1400’ün ilk prototipi TS3’ten sonra TS4 prototipi de çalıştırma testini sorunsuz tamamladı.

Konuya ilişkin TEI’den yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye’nin ilk millî Turboşaft Motoru TEI-TS1400’ün geliştirilmesi amacıyla; 8 Mart 2017 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle resmi olarak başlayan Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında, çekirdek motor testleri tamamlanmış ve Türkiye’nin ilk turboşaft motoru 22 Eylül 2020 tarihinde başarıyla ateşlenerek kararlı halde çalıştırılmıştı.

TEI-TS1400 motorunun ilk prototipi olan TS3 numaralı motor, 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla düzenlenen törenle TUSAŞ’a teslim edilmişti. TS3 motorunun tesliminin ardından çalışmalarına hız kesmeden devam eden TEI, bu motorun ikiz kardeşi olan TS4 motorunun üretim ve montajını da başarıyla tamamladı. TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması, 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 motoru “ground idle” güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi. TS4 motorunun testleri, tamamen TEI mühendis ve teknisyenlerinin gayretiyle tasarlanıp geliştirilen yeni bir “millî turboşaft motor test bremzesi”nde gerçekleştirilmiş olup, sertifikasyon çalışmalarının hızlı yürütülebilmesi için proje kapsamında toplam 4 adet motor test bremzesi kullanılacaktır.

Türkiye’nin havacılık motorlarında lider şirketi TEI, 2021 yılında da ülkemizin millî ihtiyaçları doğrultusunda başarılı çalışmalarını ve ülkemizin mihenk taşı olacak havacılık motorlarını tasarlamayı, geliştirmeyi, üretmeyi ve çalıştırmayı sürdürecek.”