İlk A350-900ULR teslim edildi

Singapur Havayolları (SIA) 21 Eylül’de Airbus’tan, dünyanın ilk Airbus A350-900ULR (ultra uzun menzil) uçağını teslim aldı.

Bu, firmaya sipariş edilmiş olan yedi adet A350-900ULR uçaktan ilki ve 11 Ekim 2018 tarihinde, Singapur ile Newark Liberty Uluslararası Havalimanı arasında dünyanın en uzun ticari uçuşunu yaparak hizmete girecek.

Singapur Havayolları, 9,700 deniz miline (dm) kadar yada 20 saatten fazla direct uçuş kapasitesine sahip olan yeni A350-900ULR’nın ilk kullanıcısı olacak.

New York uçuşu, 18 saat 45 dakika kadar bir seyahat süresiyle beraber, yaklaşık 9,000 dm (16,700 km)’lik bir mesafeyi kapsayacak.

Uçak, 67 adet Business Class koltuk ve 97 adet Premium Economy Class koltuğuyla, iki sınıf olarak tasarlandı.

Singapur Havayolları CEO’su Sayın Goh Choon Phong konuya ilişkin açıklamasında, “Bu, hem Singapur Havayolları, hem de Airbus için bir gurur anıdır ve sadece ortaklığımızı bir kez daha güçlendirdiğimiz için değil, aynı zamanda yüksek oranda geliştirilmiş bu yeni uçakla uzun menzilli uçuşları yeni mesafelere taşıma konusunda sınırları zorladığımız için. A350-900ULR yolculuramıza daha fazla elverişlilik ve rahatlık sağlayacak ve uzun menzilli yolculukları ticari açıdan uygun şekilde gerçekleştirmemezi sağlayacak. Filo rekabet gücümüzü arttıracak ve Singapur faaliyet merkezini daha da büyütecektir.” dedi.

Airbus CEO’su  Tom Enders ise şunları ekledi: “Direkt uçuşlarda birlikte yeni bir sayfa açtığımız için, bugünkü teslimat Airbus ve Singapur Havayolları açısından bir mihenk taşıdır. Rakipsiz menzili ve yakıt verimindeki ileri modeliyle, A350 sadece yeni ultra uzun taşıma hizmetlerine yönelik taleplere uygundur. A350’nin sessiz, geniş kabini ile SIA’nın dünyaca ünlü uçuş esnası hizmetlerinin birleşimi, yolculara, dünyanın çok uzun yollarında, en yüksek rahatlığı sunacaktır.”

TA350-900ULR, daha yüksek tavanlar, daha geniş pencereler, ekstra geniş bir gövde, daha sessiz kabinler ve jetlagı azaltmak amacıyla tasarlanmış aydınlatma gibi donanımlarla daha konforlu bir seyahat tecrübesi için dizayn edildi.

Karbon bileşenli uçak gövdesi de, daha iyi bir kabin irtifası ve nem seviyelerine bağlı olarak, iyileştirilmiş hava kalitesine olanak sağlamakta.

İlk iki A350-900ULR uçaklar Singapur-New York uçuş hizmetinin lansmanı için kullanılacakken, sonraki uçak, 2 Kasım 2018 tarihinde başlayan Singapur-Los Angeles uçuş hizmeti gibi, mevcut Singapur-San Francisco yolunda uçuş sıklığının arttırılması için kullanılacak.

2018 yılının sonundan itibaren, SIA, Singapur ve Birleşik Devletleri haftada 27 direkt uçuşla birbirine bağlayacak.

İlk A350-900ULR uçağının teslimatıyla, Singapur Hava Yollarının filosunda halen 22 A350-900 uçak yer almakta olup, altı adet ek yeni ULR dahil, 45 tane daha siparişi sırada bulunuyor.

Singapur Havayolları halen Houston, New York, Los Angeles ve San Francisco gibi ABD eyaletlerine haftada 40 sefer düzenliyor.

Yeni ULR uçuşlarıyla birlikte, toplam ABD uçuş sıklığı, Aralık ayıyla beraber, haftada 53’e yükselecek.