İlk kadın F-35 test pilotu

ABD Hava Kuvvetleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Edwards Hava Üssü ilk kadın F-35 test pilotun ilk uçuşuna ev sahipliği yaptı.

Hava Kuvvetleri tarihinde bir ilk yaşanırken, 461. Uçuş Test Filosunda görevli olan Binbaşı Rachael Winiecki F-35 savaş uçağı ile ilk test uçuşunu sorunsuz tamamlandı.

Kadın pilot başarıyla tamamlanan test uçuşunun ardından üste görevli komutanlar tarafından tebrik edildi.

Winiecki bir ilkte yer aldığından dolayı mutlu olduğunu ifade ederken, özellikte askeri havacılığın erkek egemenliğinde olmasına rağmen kadın pilot sayısında ciddi artış olduğunu ayrıca 461’inci filoda test direktörü, test şefi, disiplin mühendisi ve uçuş test mühendisi olarak yapan çok sayıda kadın personel olduğunu vurguladı.

Pilot Winiecki’nin pilot eğitimi tamamladıktan sonra, Güneybatı Asya, Doğu Avrupa ve Pasifik’te operasyonel olarak A-10 tipi uçaklarda görev aldığı ardından Edwards’taki ABD Hava Kuvvetleri Test Pilot Okulu’ndan mezun olarak F-16 test pilotu olarak görev yaptığı bilgisi verildi.

461. filo komutanı Albay Tucker Hamilton, Winiecki’nin A-10 ile olan deneyiminin F-35 test pilotu olarak seçilmesinde etkili olan faktörlerden biri olduğunu belirtti.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber