İlk uçuşun tarihi verildi

Boom Supersonic, 17 yıl aranın ardından üretilen ilk süpersonik uçak prototipi XB-1’in 7 Ekim 2020 tarihinde tanıtılacağını duyurdu.

Şirketin esas süpersonik yolcu uçağı Overture’un prototipi olacak bu model, daha büyük bir uçakta yer alacak anahtar teknolojileri test etmek için kullanılacak.

Concorde’un mirasını devam ettirmek isteyen şirketlerden biri olan Boom Supersonic, yeni jeti Overture ile eski süpersonik uçakları geri getirmek istiyor.

200 milyon dolar değerinde olan bu uçak, 2021’lerin ortasında yolculu uçuşlara başlamayı hedefliyor. Ancak bunun öncesinde firma, Overture’un prototipi olan XB-1’i 7 Ekim 2020’de tanıtmayı planlıyor.

Önümüzdeki ekim ayında fabrikadan çıkacak olan ilk prototip, 2021 yılında test uçuşlarına başlayacak. XB-1’in gökyüzüyle buluşması ise 2003 yılında uçuşları tamamen durdurulan Concerde’un ardından bir ilk olacak.

Böylece uzun bir sürenin ardından süpersonik uçaklar tekrardan sivil havacılığa geri dönecek.

Üretimleri Amerika’da devam eden XB-1 prototip uçak, Overture’un boyutunun yaklaşık üçte biri büyüklüğünde ve daha büyük bir uçak için gerekli olan kilit teknolojileri test etmek amacıyla kullanılacak.

Hem prototip uçak hem de Overture, gücünü 12.300 pound-kuvvet sunan General Electric J85-15 motorlarından alacak.

Boom Supersonic’in şu anda Japonya Havayolları’ndan ve Virgin Group’tan yatırımcıları bulunuyor. Her iki şirket de Overture yolcu almaya hazır olduğunda toplam 30 uçağın ön siparişini verdiler.

Bu noktada şirket, ayrıca XB-1 için uçuş testinin tamamen karbon nötr olması ve sürdürülebilirliğin tüm programın odak noktası olmasını planlıyor.