Indigo’nun 3 uçağı yerde kaldı

Hindistanlı havayolu Indigo’nun Cumartesi günü yaptığı açıklamada üç adet Airbus A320 neo uçağının Pratt and Whitney motorlarındaki sorun yüzünden yerde kaldığını açıkladı.

Reuters’de yer alan habere göre, üç adet A320 neo uçağında birkaç kez motor kapama ve motor arızası nedeniyle kalkış iptali yaşandığı belirtilirken, Hindistan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de bildirimde bulunulduğu ifade edildi.

Haberde Hindistan havacılık otoritesinin Indigo’nun rakibi olan GoAir şirketinin A320 neo uçaklarının bu sorundan etkilenmediği açıkladığı belirtildi.

Indigo’dan yapılan açıklamada yaşanan sorun nedeniyle A320 neo uçaklarıyla yapılacak 3 seferin iptal edildiği ve yolculara bilet ücretlerinin geri iade edildiği bilgisi verildi.

Air Transport World’de bu olay sonrasında Airbus tarafından yapılan açıklamada yaşanan motor kapama ve kalkış iptal sorunları nedeniyle Pratt & Whitney PW1100G modeli motorların kabul edilmesinin ve teslimatların durdurulduğu belirtildi.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) konuya ilişkin olarak bilgilendirmesinde toplamda Airbus A320 neo ve A321 neo uçaklarında bulunan bu tip motorlarda sorun yaşandığı açıklandı.

EASA’ya göre 11 uçağın her iki motorunda, 22 uçağın ise bir motorunda sorun yaşandığı belirtiliyor.

Yaşanan gelişmeler sonrasında Pratt and Whitney’den henüz bir açıklama yapılmadı.