Ingenuity Mars yüzeyine indi

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, Kızıl Gezegen’deki ilk uçuşuna bir adım daha yaklaştı.

Ayaklarını Mars topraklarına ilk kez basan Ingeunity, Dünya dışında bir gezegende uçan ilk helikopter olacak.

NASA, helikopterin ilk uçuşunu 8 Nisan’da gerçekleştirmesini bekliyordu. Ancak kısa süre önce uçuşun 11 Nisan’a ertelendiği açıklandı.

Independent Türkçe’nin haberine göre NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, uçuş denemesinin verilerinin Dünya’ya 12 Nisan’da ulaşacağı ifade edildi.

Helikopter, NASA’nın Mars’taki yeni uzay aracı Perseverance’ın karnındaki bölmesinde, katlanmış halde Kızıl Gezegen’e ulaşmıştı. Uzay aracı, 18 Şubat 2021’de Mars’ın Jezero Krateri’ne inmişti.

Perseverance’ın uçuşa uygun bir yer tespit edip oraya ilerlemesi yaklaşık bir hafta sürdü. Minik helikopter nihayet ana uzay aracından ayrıldı ve Mars yüzeyine başarıyla indi. Uzay ajansı, müjdeli haberi 4 Nisan gecesi yine Twitter’dan duyurdu:

“Mars helikopterinin yüzeye inişi onaylandı. Helikopterin, Perseverance’ın bünyesindeki 471 milyon kilometrelik yolculuğu, uzay aracının karnından çıkması ve 10 santimetrelik bir yükseklikten bugün Mars yüzeyine düşmesiyle sona erdi. Yeni hedef, geceyi sağ salim atlatmak.”

1,8 kilogramlık helikopter, zorlu Mars gecelerinde sistemlerini sıcak tutmak için Güneş enerjisiyle şarj edilen bir bataryaya sahip.

Helikopter bugüne kadar, ısınmak için Perseverance’ın nükleer enerjili sistemini kullanıyordu.

NASA araştırmacıları, şimdi Mars yüzeyinde tek başına kalan helikopterin güneş panelleri şarj olurken, ilk uçuş denemesi için son kontrolleri yapacak.

Perseverance’ın güvenli bir mesafeden izleyeceği minik helikopterin, ilk uçuşunda yüzeyden üç metre yükselmesi ve yaklaşık 30 saniye havada kalması bekleniyor.

Uçuşlar başarıyla tamamlanırsa NASA, gelecekte Mars’a yapılacak diğer keşif görevlerinde bu tür hava araçlarına daha çok yer verecek.

Bilim insanları, Ingenuity’nin uçuş denemelerinden gelecek bulgular ışığında yeni nesil helikopterler geliştirecek.

Bu helikopterler mürettebatlı Mars görevlerinde astronotlar için küçük yükleri taşıma işini üstlenecek ve uçurum, mağara, derin kraterler gibi ulaşılması zor yerleri inceleme görevlerini yerine getirecek.

İşte bu hedef doğrultusunda yapılacak uçuş denemesi, Ingenuity’nin Mars’taki 31 günlük programı boyunca gerçekleştireceği 5 uçuştan ilki olacak.

Uçuş denemeleriyle geçecek bir ayın ardından görev ekibi, Perseverance’ın yoğun programını başlatmak üzere harekete geçecek.

Perseverance’ın Mars’a gönderilmesindeki ana hedef, geçmişte Kızıl Gezegen’de yaşadığı düşünülen mikroskobik canlılara dair fosil izleri aramak.

Uzay aracı bu doğrultuda Jezero Krateri’nden toprak örnekleri toplayacak ve bilim insanlarının incelemesi için bu örnekleri Dünya’ya geri gönderecek.