İngiltere’den yurt dışı uçuşları için yeni kararlar

İngiltere’ye yurt dışından giriş yapanların, beş gün karantinanın ardından ücretlerini kendilerinin karşıladığı Covid testlerinin negatif çıkması halinde karantina sürelerini kısaltabilecekleri açıklandı.

BBC Türkçe’de yer alan habre göre Ulaştırma Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre, yeni uygulama 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek ve özel şirketlerin yapacağı testlerin bedeli 65 ila 120 sterlin (86-160 dolar) arasında olacak.

Mevcut kısıtlamalar, İngiltere’nin güvenli seyahat edilebilecek ve dönüşte karantina gerektirmeyecek ülkeler listesi dışındaki ülkelerden giriş yapan yolcuların 14 gün karantinada olmasını gerektiriyor. Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyor.

Bakan Grant Shapps, yeni uygulamanın “kamunun güvenliğini sağlarken, uluslararası seyahatleri de canlandıracağını” söyledi.

Seyahat sektörü, “çoktandır gerektiğini” ifade ettikleri bu uygulamayı memnuniyetle karşıladı.

Başabakan Boris Johnson, İngiltere’de bir aylığına uygulanan kısıtlamaların 2 Aralık’ta sona ereceğini ve ardından “güçlendirilmiş” üç aşamalı bölgesel kısıtlamaların devreye gireceğini açıklamıştı.

Karantina süresi bir haftadan daha az olabilecek

15 Aralık’ta başlayacak yeni uygulama, İngiltere’nin güvenli seyahat edilebilecek ve dönüşte karantina gerektirmeyecek ülkeler listesi dışındaki ülkelerden giriş yapan yolcuların karantina altında olmaya devam etmesini, ancak beş gün sonra yaptıracakları ve kendilerinin ödeyeceği Covid-19 testlerinin negatif çıkması halinde karantinanın sona ermesini öngörüyor.

Test sonuçlarının 24-48 saat arasında alındığı, böylece ülkeye girişten altı gün sonra yolcuların karantinadan çıkabilecekleri belirtiliyor.

İskoçya ve Kuzey İrlanda’da da benzer bir uygulamaya geçilmesi için incelemeler yapıldığı belirtilirken, Galler özerk yönetimi sözcüsü de verileri değerlendireceklerini ve uluslararası seyahatlere uygulanan kısıtlamaların buna göre gözden geçirileceğini kaydetti.