İnsansız helikopter kargo taşıdı

Boeing çatısı altında çalışmalar yürüten Aurora Flight Sciences’ın Bell UH-1H helikopteri üzerine kurduğu otonom sistem ile kargo taşıdığı ilk testini başarıyla tamamladı.

Kendisine kargo görevi verilen helikopter, Kaliforniya’da eğitim yapan ABD Deniz Piyade Kolordusu için yakıt, su ve tıbbi yardım malzemeleri taşıdı.

Donanım Haber’de yer alan bilgilere göre, Bell UH-1H taşıma helikopterini baz alan AACUS üzerindeki LİDAR teknolojisi, kameralar, entegre bilgisayarlar ve gelişmiş algoritmalar sayesinde tamamen otonom olarak kalkış yapıyor, uçuyor ve iniş yapabiliyor.

Uçuş güzergahını kendisi belirleyen sistem, eşlenmemiş ve tehlikeli koşullarda ineceği alanı bile kendisi seçebiliyor.

Aurora, sistemin kendi yörüngesini planlayabildiğini ve hatta tehlikeli koşullarda iniş sahalarını seçebileceğini belirtiyor.

Şirketin daha sonrasında helikopterleri Amerikan Ordusu’na satabilmek için test amaçlı ABD Deniz Kuvvetleri’ne, bir AACUS model otonom helikopter verdiği belirtildi.

İlk testten başarıyla geçmiş olsa da ABD Ordusu’nun Donanma bünyesine satın almak için bir dizi teste daha tabi tuttuktan sonra karar vereceği tahmin ediliyor.

Boeing çatısı altında çalışmalarını sürdüren ve AACUS’un ilk önemli testini başarıyla tamamlayan Aurora, ileri aşamadaki testlerin gerçekleştirilmesi için otonom helikopterini Deniz Piyade Kolordusuna teslim edecek.

İlk test başarılı olsa da, böylesi karmaşık bir sistemin kullanılabilmesi için pek çok aşamadan geçmesi gerekiyor.