İran balistik füzeleri yerin altından fırlattı

İran’ın IRNA Haber Ajansı ilk kez dünyada yapılan uygulama ile İran’ın balistik füzelerin yerin altından fırlatıldığını duyurdu.

İran Devrim Muhafızları Hava Uzay Gücü Komutanı General Emir Ali Hacizade yaptığı açıklamada, mevcut imkanlarla Fars körfezi, umman denizi ve Hint Okyanusunun her hangi bir noktasında düşmanın her hangi bir hedefini imha edebileceklerini söyledi.

Dün sabahtan bu yana Fars Körfezi ve Hürmüz Boğazında düzenlenen Büyük Peygamber (14) ortak tatbikatı hakkında bilgi veren General Hacizade, tatbikatta dünyada ilk kez yer altından balistik füze fırlatıldığını söyledi.

Hacizade, tatbikatta, füzelerin bilinen teçhizatlar olmaksızın yeri yararak, daha önce belirtilen hedefleri imha ettiklerini söyledi.

Hacizade tatbikatta ayrıca radarda görünmeyen füzelerle hedeflerin imha edildiğini ve ayrıca İHA’larla uzak mesafeden hedeflerin imha edildiğini söyledi.

Hacizade imha edilen hedefler arasına ABD uçak gemisinin maketinin de bulunduğunu söyledi.

Tatbikatta savaş uçakların da kullanıldığını ifade eden Hacizade, savaş uçaklarından atılan füzelerle uzak mesafelerdeki hedefleri imha ettiklerini söyledi.

ABD üslerinde alarm verildi

Tatbikat sırasında balistik füzeler fırlatılması, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi kentindeki El Dafra Hava Üssü’nde ve ABD Ordusu Merkez Komutanlığı’nın bulunduğu Katar’daki El Udeyd Hava Üssü’nde konuşlu Amerikan askerlerini alarma geçirdi. Askerler, alarm sırasında sığınaklara indi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre ABD Merkez Komutanlığı Sözcüsü Binbaşı Beth Riordan, “Alarm durumu sadece birkaç dakika sürdü.

Tehdidin sona ermesi üzerine tehlike geçti sinyali verildi” dedi.

Her iki hava üssü de İran’ın uçak gemisi maketi kullandığı bölgeden yüzlerce kilometre uzakta bulunuyor.

El Dafra aynı zamanda Fransa’nın Hindistan Hava Kuvvetleri için imal ettiği beş adet Rafale savaş uçağının geçici olarak bulunduğu hava üssü.

İran devlet televizyonunun yayınladığı tatbikata ilişkin görüntülerde ayrıca sürat teknelerinin uçak gemisi maketinin çevresinde tur attığı görülüyor.

İran Donanması, ABD Donanması’yla kıyaslandığında çok daha küçük olsa da İran Körfezi’ne giriş-çıkış yapan Amerikan gemilerinin etrafına akın etme taktiği uyguluyor.

Dün merkezi Colorado eyaletinde bulunan Maxar Technologies firmasının çektiği siyah-beyaz uydu fotoğrafı, uçak gemisi maketinin baş kısmında ve üzerindeki jet maketlerinde hasar meydana geldiğini gösteriyor.