İran Irak’ta ABD üslerini vurdu

Irak’taki ABD askerlerinin kaldığı üslere İran tarafından gece yarısından sonra füze saldırısı düzenlendi.

İlk olarak İran basınının üsleri karadan karaya füzelerle hedef aldığını duyurmasının ardından ABD Savunma Bakanlığı “İran’dan ateşlenen balistik füzelerle iki üssün hedef alındığını” doğruladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD saatiyle akşam 17.30 (TS 01.30) sularında İran’ın Irak’taki ABD askerleri ve koalisyon güçlerini 12’den fazla balistik füzeyle hedef aldığı belirtildi. “Bu füzelerin İran’dan ateşlendiği, Ayn el Esad’la ve Erbil’de ABD ordu ve koalisyon personelinin bulunduğu en az iki askeri üssü hedef aldığı açık” denildi.

Pentagon: Hasar tespiti yapılıyor

Pentagon saldırıda hasar tespit için çalışmanın yürütüldüğünü belirtti.

Açıklamada, “Son günlerde İran’ın tehditleri ve attığı adımlara karşılık, Savunma Bakanlığı personelimizin ve ortaklarımızın güvenliğini sağlamak üzere gereken tüm önlemleri almıştır. Bu üsler İran rejiminin bölgedeki güçlerimize ve çıkarlarımıza saldırmayı planladığına ilişkin göstergeler olması sebebiyle teyakkuzdaydı” ifadeleri kullanıldı.

“Durumu ve vereceğimiz yanıtı değerlendirmeye devam ederken bölgedeki ABD personeli, ortakları ve müttefiklerini koruma ve savunmak amacıyla gerekli tüm önlemleri alacağız” denildi.

Irak’ın batısında bulunan Anbar ilindeki Ayn El Esad Üssü Başkan Donald Trump’ın Noel’de ABD askerleriyle bir araya geldiği üs.

Devrim Muhafızlarından açıklama

İran Devrim Muhafızları da Irak’ın batısındaki Ayn el Esad üssüne Süleymani’nin öldürülmesine misilleme kapsamında roketler fırlattığını doğruladı.

İran medyasının aktardığı açıklamada Devrim Muhafızları, ABD’nin bölgedeki müttefiklerini de, ülkelerinin İran’a saldırılar için kullanılması halinde hedef alınacakları yönünde uyardı.

Trump: Yarın açıklama yapacağım

ABD Başkanı Donald Trump twitter hesabından yaptığı açıklamada, Irak’ta bulunan iki ABD üssünün hedef alındığını açıklarken, “Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda. Dünyadaki en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım” dedi.