İran uzun menzilli füzelerini denedi

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun düzenlediği Büyük Peygamber-15 Tatbikatı’nın son aşamasında uzun menzilli balistik füzelerini denedi.

İran’ın Kevir Çölü bölgesinde 8 Ocak’tan bu yana düzenlenen Büyük Peygamber-15 Tatbikatı’nın son aşaması bu sabah, uzun menzilli balistik füzelerin varsayımsal olarak düşman gemilerine karşı stratejik operasyonu ve hedeflerin imhası gerçekleştirildi.

Tatbikatın bu aşamasına Genelkurmay Başkanı General Muhammed Bakıri, Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutanı General Hüseyin Selami, General Emir Ali Hacızade, Hava ve Uzay Kuvvetleri Komutanı ve bir grup yüksek rütbeli askeri komutan katıldı.

Tatbikatta bilgi sistemleri tarafından varsayımsal düşman gemilerinin konumu keşfedildikten sonra, 1800 km mesafeden çeşitli sınıfların uzun menzilli balistik füzeleri, Kuzey Hint Okyanusu’nda eğitim için hedefleri başarıyla vurdu ve yok etti.

Devrim Muhafızları Ordusu’nun düzenlediği Büyük Peygamber-15 Tatbikatı, İran Silahlı Kuvvetleri’nce düzenlenen yıllık tatbikatlardan biri.

Bu tatbikatın ilk aşaması dün kombine füze ve drone operasyonu ve düşmanın savunma unsurlarına yönelik isabetli vuruşlarla gerçekleştirildi.