İran yeni hipersonik füzesini tanıttı

İran Devrim Muhafızları, dün başkent Tahran’da dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in de katıldığı törenle son teknoloji hipersonik füzesini tanıttı.

İran medyasında yer alan haberlerde Fattah-2 tipi füzenin, hipersonik başlık taşıma kapasitesine sahip olduğu ifade edildi.

İran’ın yeni füzesi, Aşura Hava Uzay Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi’nde İslam Cumhuriyeti’nin uzay teknolojisi alanında attığı adımların gösterildiği bir sergide tanıtıldı.

IRNA haber ajansı İran’ın hipersonik hareket teknolojisini kullanan dünyadaki 4. ülke olduğunu öne sürdü.

Genellikle balistik füzelere takılan hipersonik başlıklar, füzenin hipersonik hız olarak tarif edilen saatte 6 bin 400 kilometrenin üzerinde bir hızla ilerlemesini ve manevra yapabilmesini sağlıyor.

Bu füzelerin yönü fırlatmadan sonra da belirgin bir şekilde değiştirilebildiği için, hava savunma sistemleri tarafından tespit edilmeleri de zorlaşıyor.

İran medyası yeni Fetah-2 füzesinin teknik özellikleriyle çok az detay yayınladığı için füzenin kapasitesiyle ilgili bilinenler kısıtlı.

Ancak Tahran yönetimi henüz 6 ay önce bir önceki nesil Fettah füzesini tanıtmış ve füzenin ses hızından 13-15 kat daha hızlı hareket ettiğini ve 1400 kilometre menzile sahip olduğunu iddia etmişti.