İran yerli üretimi “Yasin”i tanıttı

İran’ın tamamen yerli olan eğitim uçağı Yasin, dün Hemedan’ın Noje Hava Üssü’nde düzenlenen törenle görücüye çıktı.

Tasnim Haber Ajansı’nda yer alan bilgilere göre, törene Hava Kuvvetleri Komutanı General Pilot Aziz Nasirzade’nin yanı sıra Savunma Bakanı General Tuğgeneral Emir Hatemi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Settari katıldı.

İran’ın yerli eğitim uçağı testleri başarılı bir şekilde geride bıraktıktan sonra General Nasirzade’nin talimatı üzerine ilk resmi uçuşunu Noje hava üssünde yaptı.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi yaptığı konuşmada, “Bu gelişmiş Jet eğitim uçağı, yerli uzmanlar tarafından üretilerek yaptırımların İran İslam Cumhuriyeti’ni etkilemediğine dair küresel kibire açık bir mesaj iletmektedir” ifadelerinde bulundu.

“Yasin” eğitim uçağının İran’ın tümüyle yerli tasarımı ve yerli yapımı olduğunu belirten Tuğgeneral Hatemi, bu uçağın ülkenin hava kuvvetlerinin gelişmiş uçuş eğitimi yönündeki ihtiyaçlarını gidermek amacıyla yapıldığını söyledi.

İran’ın yerli eğitim uçağı 12 metre uzunluğa ve 4 metre yüksekliğe sahip olmasıyla birlikte 12 kilometre yüksekliğe ulaşabilme kabiliyetine sahip.