İran’dan flaş Türkiye kararı

İranlı yetkililer Türkiye’de artan mutasyonlu koronavirüs vakaları nedeniyle Türkiye’ye turların durdurulduğunu duyurdu.

İran Hava Yolları Birliği Sekreteri Maksud Esadi Samani, Korona ile Mücadele Kurulu’nun kararı ve İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile Türkiye’ye turların durdurulduğunu, ancak bu ülkeye uçuşların askıya alınmayacağını bildirdi.

İRNA’ya konuşan Esadi Samani, İran’dan Türkiye’ye yapılan uçuşlarla ilgili, “Ulusal Korona ile Mücadele Kurulu’nun kararının Turizm Bakanlığı’na iletilmesi ile Türkiye’ye yapılan turlar iptal edildi. Ancak Türkiye’ye bireysel olarak seyahat etmek isteyen yurttaşların gerekli işlerini yürütmek için uçuşlar kesintiye uğramayacak ve iki ülke arasındaki gidiş-dönüş seferleri devam edecek” dedi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Salman Samani de yaptığı açıklamada, ‘Türkiye ile yolcu trafiğinin iptal edilmesine ilişkin Sağlık ve Tıp Eğitimi Bakanlığından bir mektup aldıktan sonra konu Milli Güvenlik, Sosyal ve Disiplin Kurulu’na sevk edildi’ diye belirtti.

Kızılay Derneği’nin Türkiye ile kara ve hava sınırlarında sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve karadan Türkiye’den giren yolcuların sıkı kontrolünü yoğunlaştırmak için acilen harekete geçmesi kararlaştırıldığı duyuruldu.