İran’dan hava sahası açıklaması

İran Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, İran hava sahasının tüm uçuşlar için güvenli olduğunu ve uçuşların normal olarak devam ettiğini söyledi.

IRNA’ya açıklamada bulunan Abiddzade, İran hava sahasını kullanan tüm uçuşların gerçekleştiğini belirterek, ‘’İran hava sahası her Fars Körfezi, hem ülke içinde güvenlidir ve tüm havayollu şirketleri İran hava sahasından ola uçuşlarına devam ediyorlar.‘’ dedi.

İran hava sahasından uçuş sayısının azalmadığını ve normal olarak devam ettiğini ifade eden Abidzade, ‘’Geçen iki yılda ve bölgedeki istikrarsızlığın artması ile ve İran hava sahasının güvenli olması nedeniyle İran hava sahasını kullanan uçuş sayısı günde 1000’e ulaştı‘’ ifadelerini kullandı.

İran hava sahasının yolları kısaltması ve güvenliğinden dolayı yabancı havayolları için cazip olduğunu ifade eden Abidzade, ‘’Şu ana kadar hiçbir havayolu şirketi güzergah değişikliği ve İran hava sahasını kullanmaması için Sivil Havacılık Kurumuna bildirimde bulunmamıştır. ‘’ dedi.

Abidzade, havayolları şirketlerin İran hava sahasını kullanma izinlerinin Sivil Havacılık Kurumu tarafından incelendikten sonra verildiğini söyledi. (IRNA)