İran’dan iddialı İHA açıklaması

İran Kara Kuvvetleri İnsansız Hava Aracı Bölüğün Komutanı General Şehram Hasan Nejad, İran İHA’larında kullanılan tüm parçaların ülke içinde üretildiğini belirterek, İran’ın İHA sanayine dünyanın ilk 5 ülkesi arasında olduğunu söyledi.

IRNA Ajansı’nın haberine göre Direniş, İsar ve Zafer Müzesine Kiyan İntihar İHA’nın maketini verme töreninde konuşan Hasan Nejad, İranlı uzmanların çabaları ile bu başarının sağlandığını belirtti.

Hasan Nejad, İran yapımı İHA’ların yapımında kullanılan hiçbir bölümün ithal olmadığını belirterek, ‘’ İran yapımı İHA’lar intihar, savaş ve bilgi alma kabiliyetlerine sahiptir. Bunların uçuş menzili 200 km ve 18 bin feet’tir ve 10 saat sürekli uçabilme kabiliyetine sahiptirler. ‘’ dedi.

İran’ın kullandığı İHA’ların çeşitli modelleri olduğunu ifade eden Hasan Nejad, bugün farklı kullanım amaçları ile 12 farklı model İHA’nın kullanıldığını söyledi.

İran İHA’ları ile kuzey doğu, batı ve güney batı sınırlarının korunduğunu ifade eden Hasan Nejad, İran Kara Kuvvetleri İHA bölüğünün 10 sene önce oluştuğunu ve farklı yeteneklerle ülke savunmasına hazır olduğunu söyledi.