İran’ın “gözü” hizmete girdi

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin video konferans yöntemiyle katıldığı törenle İran Ulusal Gözlemevi’nin açılışı gerçekleşti.

İran Ulusal Gözlemevinin, İranlı bilim adamları ve mühendisler tarafından tasarlanarak uygulandığı belirtildi.

IRNA’nın haberine göre teleskopun tüm aksam ve ekipmanları ile bu gözlemevinin kubbesi İran’da yapıldığı belirtilirken ve bu projenin hayata geçmesiyle İran, dünyada teleskop yapan 10 ülke arasına girdi.

İnşası beş yıl süren İran Ulusal Gözlemevi’nin yeri için incelenen 40 tepe arasından Kaşan’ın güneyindeki Gergeş Zirvesi seçildi.

Ana teleskop aynasının çapının 3.4 metre olduğu bilgisi verilirken ve 90 tonluk yapısının, gök cisimlerini çok ince bir şekilde takip edebildiği açıklandı.

Teleskopun kubbesi 24 metre yüksekliğinde ve 16 metre çapında olup dönen kısmı 250 ton. İran’ın gözlem evinin teleskobunun ayrıca, aktif optiklerle donatıldığı açıklandı.

Kompleksin tamamı, Gergeş’in 3.600 metrelik zirvesinin üzerindeki Özgürlük Kulesi’nin yarısı yüksekliğindeki bir odaya yerleştirildi.

İran Ulusal Gözlemevi Teleskobu, Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Teknoloji Başkanlığı ile Plan ve Bütçe Kurumu’nun desteğiyle Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü’nde inşa edildiği belirtildi.