İran’ın hava savunma sistemi vuruldu mu?

Uydu fotoğrafları, İran’ın İsfahan şehri yakınlarındaki bir üssü hedef alan İsrail saldırısının Rus yapımı bir hava savunma bataryasının radar sistemini vurduğunu gösteriyor.

Bu görüntüler İranlı yetkililerin saldırıda herhangi bir hasar olduğunu defalarca yalanlamasıyla çelişiyor.

İsraillilerin S-300 radarına yönelik sınırlı saldırısı, İran’ın 13 Nisan’da İsrail’e karşı başlattığı insansız hava aracı ve füze saldırısından çok daha fazla hasara yol açtığı görülüyor.

İranlı liderlerin saldırının gerçek boyutlarını tartışmayı reddetmesinin nedeninin bu olabileceğini belirten uzmanlar, İran ve İsrail’in karşılıklı doğrudan saldırıların ardından gerilimi azaltmaya çalıştığına inanıyor.

Carnegie Endowment’ın nükleer politika programında çalışan ve yakında Rusya ve İran hakkında bir kitap yazan Nicole Grajewski “Bu saldırı, İsrail’in İran’ın hava savunma sistemlerine nüfuz etme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Hedef isabeti oldukça dikkat çekici” ifadelerini kullandı.

Pazartesi sabahı Planet Labs PBC tarafından, Tahran’ın yaklaşık 320 kilometre güneyindeki İsfahan’ın çift kullanımlı havaalanı ve hava üssü yakınlarında çekilen uydu görüntüleri, yakınlarda hava savunma sistemi için konuşlanma noktası olarak hizmet veren bir alanı gösteriyor.

Yanık izleri, görüntü işleme uzmanı Chris Biggers’ın da aralarında bulunduğu analistlerin daha önce S-300 için kullanılan “kapak kapaklı” radar sistemi olarak tanımladığı şeyin etrafında yer alıyor.

Biggers, İran’ın yeraltı Natanz nükleer zenginleştirme tesisine koruma sağlamalarına rağmen füze sisteminin diğer bileşenlerinin bölgeden kaldırılmış gibi göründüğünü söyledi.

Cuma günkü saldırıda hava savunma sistemleri devreye girdi ve ülkenin büyük bölümünde ticari uçuşlar durduruldu. Sonrasında yetkililer, saldırıyı küçümsemeye ve bunu yalnızca gökyüzünde uçan bir dizi küçük insansız hava aracı olarak tanımlamaya çalıştı.

Ancak saldırının ardından Iraklılar, Bağdat’ın güneyinde karadan havaya füze kalıntılarına benzeyen şeyler buldu.

Bu, İsrail’in aynı gün Suriye’deki bir radar istasyonuna düzenlediği şüpheli saldırıyla birleştiğinde, İsrail savaş uçaklarının Suriye üzerinden Irak’a uçtuğunu, ardından İsfahan saldırısı için İran’a seyir füzesi ateşlediğini gösteriyor.

Yine de İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanaani pazartesi günü Tahran’ın yalanlamasını tekrarladı.

Kanaani gazetecilere verdiği brifingde, “İlgili makamlar bu taciz saldırısının herhangi bir zarara yol açmadığını ve İran’ın savunma sisteminin görevini yerine getirdiğini açıklamıştır. Dolayısıyla bu konunun ele alınmaya değer olmadığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.