İsmail Demir’den flaş açıklamalar

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, insansız hava aracı, F-35 ortaklığı ve Milli Muharip Uçak konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Demir, Türkiye’nin İnsansız Hava Aracı alanında dünyada birinci ligde yer aldığını belirtirken, “Akıncı’dan sonra İnsansız Savaş Uçağına kadar daha farklı projeler çalışacağız. İnsansız Kara ve Deniz araçlarına da yatırımlarımız devam ediyor. Dünya, İnsansız sistemlerimizin hepsinin koordineli olarak harekat alanına hakim olduğu bir noktaya doğru gidiyor. Türkiye bu geniş alana hazır olmak zorunda” dedi.

Bayraktar TB2 İHA teslimatlarında 50 adeti, ANKA İHA’larda 10 adedin geçildiğini ifade eden İsmail Demir, yurt içi ve yurt dışı operasyonlarda İnsansız Hava Araçlarının büyük önemi olduğunu belirtti.

Türkiye F-35 ortaklarındandır

İsmail demir, Türkiye’nin F-35 uçaklarının proje ortaklarından olduğunu vurgularken, ABD dışındaki tek F-35 motor bakım ve onarım merkezinin Türkiye’de olacağını ifade etti.

Hürjet kolay hedef, MMU’ya odaklandık

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin Milli Muharip Uçak (MMU) ile 5. Nesil savaş uçağına sahip olacağını ve bu alanda çalışma yapan ülkelerin oldukça kısıtlı olduğuna bakıldığında önemli bir sıçrama gerçekleştireceğini belirtti.

Hürjet’in kendileri için kolay hedef olduğunu, ve MMU projesine konsantre olunduğunu ifade eden Demir, ayrı Hürjet içinde motor çalışmalarının olduğu bilgisini verdi.

MMU projesi için çeşitli planların hazırlandığını belirten İsmail Demir, “MMU motoru için A B C planlarımız mevcut. Destek için her türlü partnere kapımız açık. Destek olmazsa bile biz bu motoru üreteceğiz” diye konuştu.

AirTürkHaber