İspanya’dan u dönüşü

İspanya, daha önce sivil ölümlerine neden olabileceği gerekçesiyle Suudi Arabistan’a satışını askıya aldığı 400 hassas lazer güdümlü bombanın dağıtımının yapılacağını açıkladı.

Euronews’de yer alan habere göre, anlaşmanın bir önceki hükümet döneminde yapıldığını belirten İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrel, söz konusu anlaşmada bir değişiklik olmayacağını söyledi.

İspanya bombaların Yemen’de sivillere karşı kullanılabileceği gerekçesiyle satışın durdurulmasının gündemde olduğunu açıklamıştı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bombalar için ödenen 9,2 milyon Euro’nun iade edileceği ve böylece Ocak 2015’te İspanya ile Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşmanın geçersiz kalacağı belirtilmişti.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Ağustos ayında Yemen’in kuzeyindeki Saada ilinde çocukları taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda 51 kişinin öldüğünü, 79 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Ölenlerin 40’ının ve yaralıların 56’sının çocuk olduğu ifade edilmişti.

Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Saada ilinin hedef alınmasının, meşru bir askeri eylem olduğunu savunmuştu.

Koalisyonun İnceleme Kurulu ise 1 Eylül’de yaptığı açıklamada otobüse düzenlenen saldırıda “hata yapıldığını” kabul etmişti.

İspanya geçen yıl 270 milyon Euro’luk satış yaptı

Birleşmiş Milletler öncülüğünde kurulan uluslararası Yemen heyeti, 28 Ağustos’ta açıkladığı raporunda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyondan bazı kişilerin savaş suçu işlediğine dair makul gerekçeler olduğunu bildirmişti.

İnsan hakları örgütlerine göre, İspanya, geçen yıl Suudi Arabistan’a 270 milyon Euro değerinde silah satışı yaptı.

Bu rakam, Yemen’de savaşın başladığı 2015’ten bu yana 900 milyon Euro’yu buldu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de çocukların ölümüne neden olan otobüs saldırısının ardından Suudi Arabistan’a yapılan tüm silah satışlarına son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Örgüt ayrıca, saldırıyı açık bir savaş suçu olarak nitelemiş ve Suudi Arabistan’a silah tedarik eden ülkeleri de “savaş suçlarında suç ortaklığı” yapmakla itham etmişti.