İsrail ABD’yi bilgilendirdi

ABD’li yetkililer, İsrail’in Suriye’nin Humus bölgesindeki hava üssüne saldırı düzenlemeden önce Washington’ı bilgilendirdiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Suriye’nin Humus bölgesindeki Tayfur (T4) askeri havaalanına saldıranın İsrail savaş uçakları olduğunu duyurmasının ardından ABD’li yetkililerden ”Washington bilgilendirilmişti” açıklaması geldi.

NBC News’a konuşan iki ABD’li yetkili, üsse saldıranın İsrail olduğunu teyit ederken İsrail hükümetinin Trump yönetimini saldırı planından önceden haberdar ettiğini belirtti.

Suriye’de bir kez daha İran’ı hedef alan İsrail, Suriye’deki eylemleriyle ilgili doğrudan sorumluluk üstlenmeme politikası çerçevesinde resmi bir açıklama yapmadı.

‘ALIŞILMADIK BİR OLAY’

Obama yönetimi döneminde, İsrail hükümeti, Suriye’deki saldırılardan İsrail’in sorumlu olduğunun ABD’li yetkililer tarafından medyaya sızdırılmasına tepki göstermişti.

Bu kez saldırıdan İsrail’in sorumlu olduğunu açık eden ise Rusya oldu. Ancak İsrail’in Haaretz gazetesi ”Yine de İsrail’in resmen sorumluluk üstlenmediği bir eylemle ilgili Amerikalı yetkililerin teyitte bulunması ABD-İsrail ilişkilerinde alışılmadık bir olay” diye yazdı.

Suriye devlet televizyonu, Tayfur askeri havaalanına yönelik saldırıyla ilgili ilkin ABD’yi suçlamıştı. Ancak Pentagon ” Suriye’de hava operasyonumuz yok” açıklaması yapmıştı.

T4 hava üssü, Humus çevresindeki çöllük bölgede IŞİD’e karşı yürütülen savaşın ana üssü konumunda.

İsrail, şubat ayında da Suriye’den kalkan bir İran İHA’sının hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye’ye saldırıp T4’ü vurmuştu.

Ancak Suriye hava savunma sistemlerinin karşılık vermesiyle bir İsrail savaş uçağı düşmüştü.