İsrail askerleri İsrail uçağına ateş açtı

İsrail’in işgali altında bulunan Golan Tepelerinde ilginç bir olay meydana gelirken, İsrail askerlerinin İsrail’e ait sivil uçağa ateş açtığı açıklandı.

İsrailli Ynet portalında yer alan habere göre, İsrail Ordusunun Golan Tepelerindeki birliklerinin Suriye’den İsrail hava sahasına sızdığını düşündüğü bir uçağa ateş açtığı bildirildi.

Ateş açılan uçağın ise İsrail’e ait olduğu ve hava fotoğrafı çekmek için havalanan Texan EVO RG tipi bir sivil uçak olduğu anlaşıldı.

İsrail askerlerinin ise düşman uçağı olarak hedeflediği sivil uçağı yoğun ateş altına aldığı bu esnada uçağın isabet alarak hasar gördüğü bilgisi verildi.

Uçağın İsrail’e ait olduğunun tespit edilmesi üzerine askerlerin ateşi durdurduğu ifade edildi.

Sivil uçağın pilotunun ise önce kanadına kuş çarptığını düşündüğü ancak daha sonrasında ise ateş altında olduğunu fark ettiği ve bu ateşin Suriye’den geldiğini düşünerek Mahanaim Havalimanı’na yöneldiği belirtildi.

Uçağın Mahanaim Havalimanı’na sorunsuz teker koyduğu açıklanırken, İsrail Ordusundan yapılan açıklamada bu durumun ders çıkarılması gereken bir konu olduğu ve benzer durumların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağı açıklandı.

Olayın ciddi olduğu ve bu önemle soruşturmanın başlatıldığı da belirtildi.

İsrail’in 1967’de işgal, 1981’de de ilhak ettiği Doğu Akdeniz’in en stratejik ve en verimli su kaynaklarına sahip Suriye’ye ait Golan Tepeleri, toplamda 1800 kilometrekarelik tepelik bir alanı içeriyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber