İsrail Ay’a gidiyor

İsrail Ay’a göndermeyi düşündüğü uzay mekiği Beresheet (diğer adıyla Genesis) ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını ve aracın bu hafta içerisinde fırlatılacağını açıkladı.

Euronews’te yer alan habere göre, Space X’in Falcon 9 roketiyle perşembe akşamı fırlatılacak olan Beresheet’in 11 Mart tarihinde Ay’ın yüzeyine inmesi bekleniyor.

Proje sorumlusu SpaceIL şirketi tepe yöneticisi (CEO) Ido Anteby ve Opher Doron ilk olarak Temmuz ayında duyurulan Beresheet’in Dünya yörüngesi etrafında an az 6 defa duraklama yapacağını ve Ay’a doğrudan gitmeyeceğini açıkladı.

Misyonun başarılı olması halinde İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a ulaşan 4’üncü ülke olacak.

Ay’a iniş yapan uzay mekiği öncelikle yüzeye İsrail bayrağı dikecek, ardından Ay’ın manyetik alanı üzerinde araştırmalar yapacak.

Çamaşır makinesi büyüklüğünde olan Bersheet yaklaşık 600 kilogram ağırlığında olacak.

SpaceIL ile devlet şirketi İsrail Uzay Endüstrisi son birkaç ayda İsrail genelinde birçok okulu ziyaret ederek projenin gençlere tanıtılması için çalıştı.

İsrail Uzay Programı Şefi Avi Blasberger, Baresheet projesinin tıpkı ABD’deki Apollo misyonu gibi gençlere ilham vereceğini düşünüyor.