İsrail nakliye helikopterini seçti

İsrail’in eskiyen askeri nakliye helikopter filosunu yenilemek için CH-53K King Stallion helikopterlerini alacağı açıklandı.

Times of Israel’de yer alan habere göre İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ordunun 1960’larda bu yana kullanılan CH-53 Sea Stallion helikopter filosunun CH-53 King Stallion ile değiştirileceğini duyurdu.

İsrail’in Lockheed Martin’den kaç adet CH-53 alacağına dair bilgi verilmezken, anlaşmanın geçtiğimiz günlerde ABD ve İsrail arasındaki kapsamlı savunma anlaşmasının içinde yer aldığı belirtildi.

İsrail Hava Kuvvetleri son dönmede nakliye helikopteri filosunda ciddi sıkıntılar yaşarken, CH-53’lerde yaşanan kazalar sonrasında helikopterler bir süreliğine yere indirilmişti.

Ordu belirli dönemlerde nakliye helikopterlerini modernizasyonlarla uçurmaya devam etse de son yaşanan kazalardan sonra helikopterin filodan çıkarılması için hükümete yoğun şekilde baskı yapılmıştı.

İsrail’in yeni CH-53 King Stallion helikopterleri ne zaman teslim almaya başlayacağına dair henüz net bir bilgi bulunmuyor.

AirTürkHaber