İsrail ordusu halka doğru bilgi vermiyor

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka haber sitesi Hamas’ın füze gücüne dair yeni bilgiler aktarırken, İsrail ordusunun Hamas’ın saldırı gücü hakkında halka doğru bilgi vermediğini açıkladı.

Haberde çatışmanın başladığı günden bu yana İsrail topraklarına 2 bine yakın füze atan Hamas’ın dünden itibaren (13 Mayıs) daha uzun menzilli füzelerini kullanmaya başladığını açıkladığına vurgu yapıldı.

Hamas sözcüsü Ebu Ubeyde tarafından yapılan açıklamada, “220 km menzilli yeni geliştirilmiş bir roketimiz var ve İsrail’in herhangi bir noktasına ulaşabiliriz” ifadesini kullanmıştı.

Debka’nın askeri kaynaklarının raporuna göre Hamas’ın bu kapasiteye sahip olduğu doğrulanırken, Gazze’nin Filistinli yöneticileri, İsrail’in derinliklerine ulaşan ve çok daha güçlü tahribat oluşturan Fajr 5 (askeri kod adı M-75) (ekli ve Burkan’ı (A-122) kullanmaya başladılar.

İlk kez 13 Mayıs Çarşamba gecesi, uzun menzilli ve 333 mm kalibreli bir İran ürünü olan ve Mercedes Benz 2631 ileri kontrol şasisine monte edilen Fajr 5 füzesinin kullanıldığı da haberde yer verildi.

Hamas’ın roket mühendislerinin, Fecr’in menzilini İsrail’in kuzeydoğusundaki Celile Denizi kıyısına kadar 170 km’ye çıkarmak için yükünü düşürdüğü bildirildi.

Demir Kubbe sistemleri Gazze’den gönderilen füzelere cevap veriyor..

Hamas’ın İsrail’in enerji tesislerini de hedef aldığı ancak bu roket saldırılarının Demir Kubbe hava savunma sistemleri tarafından önlendiği açıklandı.

Kısa menzilli füzelerinde ise ölümcül hasar için çalışmalarına devam ettiği ve yakın zamanda bu güce de sahip olabileceği açıklandı.

Bu füze saldırılarında ciddi bir İran etkisine vurgu yapılırken, İsrail’in yoğun hava saldırılarına rağmen Hamas’ın füze altyapısının çoğunun hala çalışır durumda olduğu çünkü roket cephaneliğinin hava bombardımanının ulaşamayacağı bölgede konuşlu olduğu belirtildi.

İsrail ordusu halka doğru bilgi vermiyor

Haberde İsrail ordusunun füze saldırısına ilişkin halka doğru bilgilendirme yapılmadığına da vurgu yapılması dikkat çekerken, bu nedenle insanların füze saldırısı karşısında savunmasız ve şaşkınlık içinde yakalandığı belirtildi.

İsrail ordusunun morali yüksek tutmak için uyguladığı doğru bilgi vermeme yönetimin artık modasının geçtiği ve sosyal meydanın yaygın olduğu dönemde gerçek bilgileri halktan saklayamayacağı belirtildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber