İsrail uçuşlarına yeni rota

Air India İsrail uçuşlarında artık Suudi Arabistan hava sahası üzerinden geçebilecek.

Hindistan’a resmi bir ziyaret yapan ve basına yeni bir dönem başladığını müjdeleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun imzaladığı işbirliği anlaşmalarından birine göre, artık Air India direkt olarak İsrail’e uçabilecek.

Şimdiye kadar Hindistan’dan İsrail’e giden uçaklar Suudi Arabistan hava sahasından geçemiyor, dolayısı ile uçuşun süresi ve maliyeti artıyordu.

Suudi Arabistan İsrail’e inecek uçaklara hava sahasını kullandırmıyor, uçaklar tur atarak tekrardan kuzeye veya güneye yönelmek zorunda kalıyordu.

Netanyahu’nun ziyareti sonrası Hintli yetkililer Suudi Arabistan’a talepte bulunarak  hava sahasını kullanma yetkisi isteyecek.

Şalom’da yer alan Yedioth Aharonot gazetesinin haberine göre, eğer Suudi Arabistan yönetimi bu izin için yeşil ışık yakarsa bu jest diplomatik açıdan, İsrail’e değil Hindistan havayolları Air India’ya yapılmış olarak nitelendirilecek.

Uçakların direkt olarak batıya yönelmesi hem binlerce dolarlık yakıt tasarrufu sağlayacak, hem de  düzenlenen uçuş sayısını arttıracak.

Geçtiğimiz pazartesi günü altı günlük resmi bir ziyaret için Hindistan’a giden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, meslektaşı Narendra Modi ile siber güvenlik, uzay bilimleri ve doğal gaz arama konularında dokuz farklı işbirliği anlaşmasına imza attı.