İsrail’den F-35 onayına F-22 şartı

İsrail’in F-35 savaş uçaklarının Arap ülkelerine satışına karşı çıkmasında belirsizlik devam ederken, bu kez de gündeme F-22 savaş uçakları oturdu.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, ABD ve İsrail yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde İsrail tarafının Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) F-35 satışına onay vermesi halinde ABD’den F-22 savaş uçaklarını almayı talep ettiği iddia edildi.

Haberde İsrail’in F-22 savaş uçaklarını filosuna katarak bölgedeki askeri üstünlüğünü korumaya devam edeceği vurgulandı.

ABD kanadından ise F-22 talebine ilişkin bir yorum yapmaktan kaçınılırken, bu uçakların satışının gündemde olmadığı belirtildi.

F-22 savaş uçakları sadece ABD ordusunda kullanılırken, uçakların yabancı ülkelere satışı federal yasayla yasaklandı.

İsrail’le Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşme adımları sonrasında BAE ve Katar başta olmak üzere Arap ülkelerinin F-35 savaş uçakları için ABD ile temas halinde olduğu belirtiliyor.

İsrail’in onay vermesi halinde F-35’lerin ilk alıcısının BAE olması beklenirken, F-22 talebi konusunda ise nasıl bir anlaşmaya varılacağı henüz belirsizliğini koruyor. (Haaretz)

Etiketler: , , ,