İsrail’den Rusya’ya IL-20 yanıtı

Dün Suriye’ye düzenlenen saldırı sırasında Rus IL-20 uçağının düşmesi sonrasında Rusya’nın açıklamalarına İsrail Ordusundan yanıt geldi.

Sputnik’in aktardığı gelişmelere göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun İsrailli mevkidaşı Avigdor Liberman’la yaptığı telefon görüşmesinde Rus uçağının 15 mürettebatıyla Akdeniz’de düşmesinin sorumlusunun İsrail olduğunu söylemesinin ardından İsrail ordusundan açıklama geldi.

Suriye’nin Lazkiye kentine dün gece hava ve füze saldırıları düzenlenirken, Akdeniz’de Rus İl-20 uçağının vurulup düşmesi ve 15 Rus askerine mezar olmasıyla birlikte İsrail-Rusya gerilimi yaşanıyor.

Moskova’nın Rus uçağını çatışma alanına çekip Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulmasını sağlamakla suçladığı İsrail ordusundan yanıt geldi.

‘Suriye uçaksavarlarının ateşi sonucu düşen Rus uçağındaki askerler için üzüntü’ ifade eden İsrail ordusu (IDF), ”İsrail bu olaydan tümüyle Esad rejimini sorumlu tutuyor” diyerek ekledi: ”Aynı zamanda İran ve Hizbullah terör örgütünü de sorumlu tutuyor.”

İki ülke liderlerinin mutabık kaldıkları üzere IDF ile Rus ordusu arasında bir çatışmasızlık sistemi bulunduğunu, son yıllarda pek çok kez işe yarayan sistemin dün gece de kullanımda olduğunu belirtti.

‘BİZ LAZKİYE’Yİ VURURKEN RUS UÇAĞI MENZİLDE DEĞİLDİ’

Önsoruşturmaya göre ‘isabetsiz Suriye uçaksavarlarının karadan havaya füzelerle Rus uçağını vurup düşürdüklerini’ kaydeden IDF, şu iddialarda bulundu:

”Suriye ordusu Rus uçağını vuran füzeleri ateşlediğinde İsrail savaş uçakları zaten İsrail hava sahasında bulunmaktaydı.”

Lazkiye’deki hedefe hava saldırısı sırasında, daha sonra vurulacak olan Rus uçağı operasyon alanında bulunmuyordu.

Suriye uçaksavar bataryaları ayrım gözetmeksizin ateş açtığında, bizim anladığımız kadarıyla, havada Rus uçağı olmadığını garantiye alma zahmetine girmedi. ”

Twitter’dan açıklama silsilesi ”İsrail, olayı gözden geçirmesi ve soruşturmadaki olguları teyit etmesi için ilgili enformasyonun tümünü Rus hükümetiyle paylaşacak” diye bitti.

‘HİZBULLAH’A SİLAH NAKLİNİ ÖNLÜYORDUK’

IDF, Suriye’deki son saldırısını da her zamanki gibi İran-Hizbullah üzerinden gerekçelendirdi:

”İsrail savaş uçaklarının gece hedef aldığı Suriye Silahlı Kuvvetleri tesisinden isabetli ve öldürücü silah üretimi için gerekli sistemler İran adına Lübnan’daki Hizbullah’a transfer edilmek üzereydi.” (Sputnik)

Etiketler: , ,